Digicom’dan LG’ye tazminat davası

Tüketici elektroniği pazarında faaliyet gösteren Digicom, 6 yıl Türkiye'deki distribütörlüğünü...

15.08.2008 - 13:26 | MediaCat

Tüketici elektroniği pazarında faaliyet gösteren Digicom, 6 yıl Türkiye’deki distribütörlüğünü üstlendiği ve Nisan ayında distribütörlük ilişkisine son veren LG’ye 210 milyon YTL tazminat davası açacağını duyurdu.

Tüketici elektroniği pazarının öncü şirketi Digicom geçtiğimiz Nisan ayında distribütörlük ilişkisine haksız bir şekilde son veren LG’ye Türk hukuk tarihinin en yüksek tazminat davalarından birini açıyor.

Digicom LG açtığı üç ana başlıktaki davada, tek yetkili distribütörlük sözleşmesinin LG şirketi tarafından “Haksız ve Hukuka Aykırı” olarak feshedilmiş olması sebebiyle Digicom’un uğramış olduğu maddi zarar, “Yoksun Kalınan Kar ve Manevi Zarar” ile beraber hakkaniyete uygun “Müşteri Denkleştirme” tazminatı talep edecek.

Digicom’un LG’ye açmış olduğu bu dava, 180 milyon dolarlık tazminat istemi ile Türkiye’de yabancı bir şirkete karşı açılmış en büyük tazminat davalarından biri olma özelliğini taşıyor. Davanın ayrıca, son yıllarda sıkça karşılaşılan; global yabancı şirketlerin Türkiye’de müşteri portföyü oluşturduktan sonra distribütörlük anlaşmasını haksız olarak feshetmeleri karşısında benzer şekilde mağdur olan yerli sermayeli distribütörlük ve/veya acentelik faaliyetini yürüten firmalar açısından emsal teşkil edeceği öngörülüyor.

Kaynak:Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.