Diet Cola Pepsi’yi yerinden etti

İçecek endüstrisinde tarihi bir an yaşandı. Yıllardır pazar payı ile Coca Cola'dan sonra gelen Pepsi'nin yerini Diet Cola aldı.

21.03.2011 - 00:00 | MediaCat

İçecek endüstrisinde tarihi bir an yaşandı. Yıllardır pazar payı ile Coca Cola’dan sonra gelen Pepsi’nin yerini Diet Cola aldı.

Beverage Digest’in raporuna göre Pepsi 2010’da 0.4’lük pay kaybederek içecek kategorisinde yüzde 9.5 pay sahibi oldu. Diet Cola’nın ise pazarda yüzde 9.9 payı var. Coca Cola ise yüzde 17’lik pay ile pazarın lideri.

Rapora göre Pepsi 10 yıllardır içecek sektöründe pazar payı ile 2. sıradaydı. 2010 yılında, ünlülerin yer aldığı reklam kampanyası stratejisini terkeden Pepsi, 23 yıldan sonra ilk defa Super Bowl’da da reklam yayınlamadı. Coca Cola ise 9 yıl Super Bowl’da reklam vermemesinin ardından son beş Super Bowl’da reklamverenler arasındaydı.

Pepsi’nin Refresh (yenilenme) projesi lokal seviyede iyi tepkiler alsa da markanın pazardaki yerini korumaya yetmedi.  Pepsi’nin sözcüsü Joe Jacuzzi, "proje çok iyi tepkiler aldı, etkisi uzun dönemde daha iyi görünecektir" dedi.

Jacuzzi açıklamasına şunları da ekledi: İçecek kampanyalarımıza hız vereceğiz. Pepsi’nin pazar payında 3. sıraya düşmesini büyük bir darbe olarak görmüyoruz. Çünkü büyük resme bakıyoruz. Tüketiciler geniş bir ürün yelpazesini farklı yerlerde görmek istiyorlar. Biz bu farklı isteklere cevap vermek konusunda çok başarılıyız. Şu an sadece kola savaşı içinde değiliz, karbonlu içecekler pazarı oldukça büyüdü.

Diet Cola ile Pepsi’nin medya harcamaları göz önüne alındığında durum çok daha ilgi çekici oluyor. Diet Cola 2010’da 36 milyon dolarlık harcama yaparken, Pepsi bunun 3 katından da fazla 114 milyon dolarlık harcama yaptı. Pepsi’nin "Refresh Project" kampanyasında Pepsi ve Pepsi Max genellikle yan yana eş zamanlı tanıtıldı. Cola ve Diet Cola’nın reklam ajansı Wieden & Kennedy, Pepsi’ninki ise TBWA/Chiat/Day .

Diet Cola’nın pazarlama stratejisinde tutarlı bir yaklaşımı var. Anahtar çalışmalarından biri kadınların kalp sağlığı ile ilgili olan sorumluluk projesi. Diet Cola’nın Akademi ödüllerinde yayınladığı öteki kampanyası ise "Stay Extraordinary" (Sıradışı kal)’dı. Son beş Akademi ödül töreninde reklam veren Diet Cola’nın marka sözcüsü Dan Schafer; "biz markanın ana değerlerine odaklanıyoruz, tat ve stil. 2. sıraya yükselmemiz başarımızı gösteriyor" dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.