MediaCat

Değişime hayallerden başlamak

CPB London’dan cinsiyete dayalı önyargılara meydan okuyan kampanya.

Değişime hayallerden başlamak

İngiltere merkezli kreatif ajans CPB London, yeni kampanyası #BreakTheBias ile herkesi zihinlerinin derinliklerindeki cinsiyete dayalı önyargıların farkına varmaya ve bunları değiştirmek için harekete geçmeye davet ediyor.

Hedef kitlesine açıkhavadan seslenen kampanya, görenlerden günlük yaşamda karşılaşabilecekleri çeşitli durumları ya da belirli bir cinsiyet grubuyla bağdaştırılan tanım ve meslek kollarını hayal etmelerini istedikten sonra, zihinlerinde beliren kişilerin cinsiyetlerini tahmin etmeye çalışıyor.

CPB London Genel Müdürü Helen James, kampanyaya ilham olan içgörüyü şöyle anlatıyor: “Kaydedilen tüm ilerlemelere rağmen, kadın ve erkeklerin rolleri hakkında hâlâ ne kadar çok yerleşik önyargı olduğunu görmek şok edici. Bu durum, kişilerin başarabileceklerinin cinsiyetleri tarafından sınırlandırılmadığı bir dünya yaratmak için yapılacak daha çok iş olduğunu söylüyor”.

Kampanya, CPB London tarafından hazırlanan bir çocuk çizim kitabına da taşınıyor. Çocukları sayfalardaki başlıkları okuduklarında hayal ettikleri kişileri çizmeye teşvik eden kitapla ilgili de yorumda bulunan Helen James, şu ifadeleri kullanıyor: “Fikir şu ki, doğru ya da yanlış çizim yok. Amaç, toplumsal cinsiyet rolleri hakkındaki varsayımlarımıza dair içgörü sağlamak. Hepimizin bilinçsiz önyargıları ve bunu değiştirmenin tek bir yolu var: insanları sorgulamaya, konuşmaya teşvik etmek”.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.