Çukurova borcunu sıfırlamak için Turkcell hisselerinden satıyor

Çukurova grubu Turkcell hisselerinin...

25.04.2008 - 13:51 | MediaCat

Çukurova grubu Turkcell hisselerinin yüzde 4.1’lik bölümünü satıp Yapı Kredi’ye 222.9 milyon dolar borcunu vadesinden önce ödeyecek. Satıştan 706 milyon dolar gelir elde edilecek

Çukurova grubu Turkcell İletişim’de doğrudan sahip olduğu paydan yüzde 4.1 oranındaki hisseyi satarak Yapı Kredi Bankası’na olan borçlarını ‘erken’ ödeyeceğini duyurdu. Çukurova’nın patronu Mehmet Emin Karamehmet satış geliriyle Yapı Kredi Bankası’na borcunu kapattıktan sonra kalan parayı da diğer finansal borçlarını kapatmak için kullanacak. Hisse satışı Çukurova’nın Turkcell İletişim’in yönetiminde bugünkü durumunu etkilemeyecek. Ancak yine de hisse oranı yüzde 13.83’e gerileyeceği için yüzde 13.22 hissesi olan Rus Alfa ve yüzde 37.08 hissenin sahibi TeliaSonera ile ‘şirketi kim yönetecek kavgası’ daha ileri boyutlara taşınacak.

JPMorgan’a yetki verildi

Çukurova Holding hisse satışı için JP Morgan Securities’i görevlendirdiğini bildirdi. Bu arada Yapı Kredi Bankası da Çukurova Grubu’nun ‘erken’ ve nakit olarak ödeyeceği borç miktarının 222.9 milyon dolar ve 3 milyon YTL olduğunu açıkladı. Konuya yakın kaynaklar ödemeyle Çukurova Grubu’nun Yapı Kredi’ye borcunu sıfırlayacağını söyledi. Yüzde 4.1’lik hisse satış bedeli yaklaşık 911 milyon YTL veya 1.29’luk dolar/YTL kuruna göre 706 milyon dolar civarında bir kaynağa karşılık geliyor.

Çukurova grubunun daha önce sahibi olduğu ancak BDDK ve TMSF ile yapılan anlaşmalarla Yapı Kredi’deki hisselerini 2005’te Koç Holding ve Unicredit ortaklığı olan Koç Finansal Hizmetlere sattıktan sonra elde ettiği kaynakla bankaya olan 2.1 milyar dolarlık kredi borçlarının bir kısmını kapatmış, kalan 792 milyon dolarlık borcunu da 2005’ten başlayarak 10 yılda ödemeyi taahhüt etmişti.

Çukurova Holding geçen Temmuz ayında Turkcell’deki hisselerinden yüzde 3.45 oranındaki bir kısmı daha satarak Yapı Kredi’ye olan borcunun 480 milyon dolarını erken ödemiş ve borcunu 258 milyon doların altına indirmişti. Bir bankacılık kaynağı “Bu kez yapacağı satıştan elde edeceği kaynağın yaklaşık 500 milyon dolarını da diğer borçların ödenmesinde kullanacak” dedi.

Konuya yakın başka bir kaynak da “Çukurova açıklamayı dün yaptı ama hisse satış süreci başlatılmış olabilir ve yakında sonuçlanabilir” dedi.

Tek başına karar alamıyor

Yüzde 4.1’lik hisse satışı tamamlandığında Çukurova’nın Turkcell İletişim’de halen yüzde 4.15 olan doğrudan payı yüzde 0.05’e gerileyecek. Ancak Çukurova, Turkcell İletişim’de yüzde 51 payla kontrol hissesine sahip Turkcell Holding’de Rus yatırımcı Altimo ile kontrole sahip olduğu için Turkcell İletişim’de yönetimi bu şirketle paylaşıyor.

Çukurova, Turkcell Holding’de çoğunluk hisseye sahip olsa bile Karamehmet Ruslara hisse satar ve borç alırken yaptığı anlaşmada kararları oybirliğiyle almayı kabul etmiş. Bu nedenle de önemli konularda Rusların istemediği düzenlemeleri yapamıyor ve hiç is tememesine rağmen Alfa ile uzlaşmak zorunda kalıyor.

Kötü haber Karayip adalarından

Doğu Karayipler Temyiz Mahkemesi Çukurova ile Alfa arasında bir bölüm Turkcell hissesinin mülkiyeti konusunda süren davada Rus şirketi lehine ara karar verdi.

Alfa Grubu 2005 yılının kasım ayında Çukurova Grubu’na 1 milyar 707 milyon dolar borç vermiş ve bu borcun bir kısmına karşılık da Çukurova’nın Turkcell hisseleri teminat olarak gösterilmişti. Çukurova zaman içinde birçok kez sözleşmeye uymamış ve ödeme konusunda temerrüde düşmüştü. Bu nedenle Alfa Nisan 2007’de Çukurova’dan borcun 1 milyar 350 milyon dolarlık bakiyesinin hemen ödenmesini istemişti. Çukurova bu borcu ödeyemeyince, 27 Nisan 2007’de, Alfa teminat olarak tutulan hisselere el koymak için dava açtı. Temyiz mahkemesi verdiği ara kararda Alfa’nın alacaklarına karşılık teminat olarak tutulan Turkcell hisselerinin mülkiyetini alma girişiminde haklı olduğunu kabul etti. Mahkeme Çukurova’dan, Alfa’nın o tarihe kadar yaptığı hukuki harcamaları da karşılamasını istedi. British Virgin Islands mahkemeleri şimdi Çukurova’nın borç anlaşmasını ihlal edip etmediği konusunda karar verecek.

Hisseler gidebilir

Borç anlaşmasının ihlal edildiğinin ortaya çıkmasından sonra teminat olarak tutulan Turkcell hisselerinin mülkiyeti Alfa Grubu’na geçecek.

Altimo Başkan Yardımcısı Kirill Babaev, konuyla ilgili şunları söyledi: “Temyiz mahkemenin adil bir karar vermesinden ötürü memnunuz. Alfa Grubu bu hukuki ihtilafta üstün geleceğinden ve ihtilaflı Turkcell hisselerinin mülkiyetimize geçişinin onaylanacağından emindir.”

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.