Colgate-Palmolive 30 yıllık ajansına neden kızdı?

AdWeek "Young & Rubicam bir problemle karşı karşıya" diye başladığı haberde, ajansın 30 yıllık müşterisi Colgate-Palmolive'i hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

22.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Bugün AdWeek ortaya reklam dünyasının kafasını kurcalayacak bir iddia attı. "Young & Rubicam bir problemle karşı karşıya" diye başladığı haberde, ajansın 30 yıllık müşterisi Colgate-Palmolive’i fena hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Adweek’in haberine göre, firma global ajansı Y&R’ın yeni işi dolayısıyla hayal kırıklığına uğramış ve hatta kardeş bir kuruluştan yardım istemiş.

Colgate-Palmolive şirketinin içindeki ‘isimsiz’ kaynaklardan bilgi aldığını ifade eden AdWeek, bir kişinin  "Y&R’a hala sadakat besliyoruz; ama aynı zamanda bu sadakatimiz bozguna uğradı" dediğini ve tehditkar bir cümle eklediğini ifade ediyor: "Eğer mutlu olmazsak onların hayatını daha beter ederiz". 

Firmadan başka bir kaynağın ağzındansa şu ifadeler yazılmış: "Bizde biraz ayaklarını sürüdükleri hissi uyandı. Yeterince hızlı olamadılar".

Y&R’nin Colgate-Palmolive’in ‘speed stick’ deodorant’ı için Old Spice benzeri fikirler ürettiğini ve bu şekilde eski ecza dolabından medet umduğunu ifade eden AdWeek, ajansın açıklama yapmayı reddettiğini de sözlerine eklemiş.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.