Çolakoğlu’nun istifası kesinleşti

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti yönetimindeki çekişme Nuri Çolakoğlu ve Yürütme Kurulu'nun istifasıyla sonuçlandı...

03.03.2009 - 13:49 | MediaCat

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti yönetimindeki çekişme Nuri Çolakoğlu ve Yürütme Kurulu’nun istifasıyla sonuçlandı.

Dün akşam Genel Sekreter Eyüp Özgüç, artistik direktörlerle yaptığı toplantıda Yürütme Kurulu üyelerinden altısının istifa ettiğini açıkladı. Buna göre Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, seçilmiş üyeler İskender Pala, Metin Sözen, Gökhan Ertür istifa ederken, İstanbul Ticaret Odası temsilcisi Şekip Avdagiç ve İstanbul Sanayi Odası Temsilcisi Nuri Tuna da yeni yapılan oda seçimleri nedeniyle görevlerinden ayrılmış oldular. Böylece geride atanmış üyeler, İstanbul Belediyesi temsilcisi Alpaslan Baki Ertekin ve İstanbul Valiliği temsilcisi Sabri Kaya ile Kültür Bakanlığı’ndan Ahmet Emre Bilgili kalmış oldu. Dün akşamki toplantıda Eyüp Özgüç, Danışma Kurulu’nun yakında bir araya gelip yeni Yürütme Kurulu üyelerini seçeceğini, ilgili kurumların da yeni üyeleri atayacaklarını söyledi.

Projeler hakkında uyumsuzluk

Genel Sekreter’le Yürütme Kurulu arasındaki uyumsuzluk, geçen hafta kurul üyelerinin istifalarını vermeleriyle üst seviyeye çıkmıştı. Ancak kurul üyeleri istifa haberini doğrulamamış, Nuri Çolakoğlu Radikal’e yaptığı açıklamada “İstifa yok, ama bir sıkıntı olduğu doğru. Çözülemeyecek bir mesele değil, çözülecek gibi görünüyor” demişti. Ne var ki mesele çözülemedi ve 2010 projesini başından bugüne kadar getiren Nuri Çolakoğlu, birlikte hareket ettiği isimlerle birlikte 2010’dan ayrılmış oldu. Başbakanlık’tan atanan Genel Sekreter Eyüp Özgüç’le Yürütme Kurulu arasındaki çatışmanın sebebi tam netlik kazanmamakla birlikte ‘projeler hakkında uyumsuzluk’ yaşandığı biliniyor.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.