Çocukların gözünden moda çekimleri

8 yaşındaki çocuklardan gerçeküstü karelere gerçek yanıtlar.

27.07.2015 - 13:28 | Ali Kuru

Çocukların gözünden moda çekimleri

Moda çekimlerde sıkça kullanılan gerçeküstü, soyut atmosferler küçük çocukların imgeleminde nasıl yankı buluyor dersiniz? Bu sorunun yanıtını somutlaştırmayı amaçlayan İspanyol sanatçı Yolanda Domínguez ilginç bir deney yürütmüş. 8 yaşındaki çocuklara olabildiğince soyut moda çekimlerinden kareler gösteren Domínguez, çocuklardan bu çekimler hakkındaki düşüncelerini sıralamalarını istemiş.

Domínguez’in ulaştığı sonuçlar oldukça ilginç. Kadın modeller söz konusu olduğunda çocukların çekimlerdeki kurguyu çoğu kez açlık, korku, şiddet ve hastalıkla ilişkilendirdiği çıktısını elde eden sanatçı, erkek modeller söz konusu olduğunda ise algıların kahramanlık ve cesaret temasına kaydığını söylüyor. Kadınlarla erkeklerin moda endüstrisi tarafından eşit ele alınmadığına vurgu yapan Domínguez, bu gibi gizli mesajlar barındıran görsellikle lüks ve ihtişamı neden ilişkilendirmeye çalıştığımızı sorguluyor.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.