“Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak en büyük mutluluğumuz”

Kral Şakir'in beşinci kitabı Dostum Bu Çok Havalı'nın gördüğü ilginin nedenini ve kitabın tanıtım çalışmalarının ardındaki stratejiyi Varol Yaşaroğlu'ndan dinledik.

25.01.2019 - 11:55 | Arzu Nilay Kocasu

Kral Şakir Dostum Bu Çok Havalı

23 Nisan 2016’da Cartoon Network ekranlarından hayata merhaba demesinin ardından geçen kısa sürede televizyondan beyazperdeye, dergiden kitaba boy gösterdiği tüm mecralarda ilgiyle karşılanan Kral Şakir beşinci kitabını sevenleriyle buluşturdu.

İlk baskısından henüz bir hafta sonra ikinci baskıya geçme kararı alınan Dostum Bu Çok Havalı’nın gördüğü yoğun ilginin nedenini ve kitabın tanıtım çalışmalarının ardındaki stratejiyi Varol Yaşaroğlu‘ndan dinledik.

DESAM tarafından 2018 yılında yayınlanan Türk Halkının Kitapla İmtihanı adlı Ar-Ge raporuna göre Türkiye’de kitap okuma oranı yüzde 0,1. Kitaba yılda 5,5 liranın ayrıldığı ülkemizde Kral Şakir’in 150 bin adetlik ilk baskısının bir haftada tükenmesini nasıl yorumlamak gerekir? Kitabın gördüğü ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Kral Şakir ilk kez Mayıs 2016’da Cartoon Network Türkiye kanalının ilk yerli çizgi filmi olarak yayın hayatına başladı. Ve bugün TV reyting sıralamasında, sabah programlarını bile geçerek, en çok izlenen çocuk programı olarak zirvedeki yerini koruyor. Kral Şakir Türkiye’nin en güçlü yerli çizgi karakteri markası olarak 25 Kasım’da dünyaya açıldı. Şu anda dizimizi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 200 milyon çocuk izliyor. Kral Şakir “Oyun Zamanı” sinema filmi, “Uzayda Şamata” tiyatro oyunu, AVM etkinlikleri ve lisanslı ürünleriyle 360 derecelik yayılımla geniş bir kitleye ulaştı.

Tüm bu markalaşma süreci, Kral Şakir kitabının başarısında etkili oldu. Ayrıca, kültürümüzü çok iyi yansıttığı için, hem çocuklar hem de ebeveynleri karakterlerimizi çok sevip onlarla özdeşleşti. Kaliteli mizah anlayışıyla sadece çocukların değil; onların ebeveynlerinin de gözde markası oldu. “Bu çocuk eline kitap almazdı. Kral Şakir ilk kez okuduğu ve yanından ayırmadığı bir kitap”, “Çocuğum okuma yazma bilmiyor ama Kral Şakir kitaplarını şimdiden aldırdı bize, okuma yazma öğreneceği günü iple çekiyor”, “Öğretmenim ve tüm çocuklara bu kaliteli kitabı tavsiye ediyorum”, “Çocuğumla birlikte kahkahalarla okuduğumuz tek kitap” gibi mesajlar bize gelen sayısız mesajlardan en sık ve en öne çıkanları.

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırması bizim için en büyük mutluluk. Kitabımızın fenomen olması, olayı tersine çevirip, kitabımızı sevenlerin televizyon dizimizle tanışmasını da sağladı. Yani markamızın yayılım mecraları, birbirini besleyerek başarılı bir çevrim döngüsü oluşturdu. Beşinci kitabımızın ilk baskı adetinin Türkiye’nin en çok satan yazarların kitaplarının seviyesine ulaşması tüm bu süreç sonunda gerçekleşti. Beşinci kitabımızla okuyucularımızın ilk kez Adana Kitap Fuarı’nda buluşacağını duyurduk. Hani yeni bir telefonun çıkacağı günü iple çeken bir kitle olayı vardır ya, biz bir “kitap” ile bu olayı yaşadık. En son Adana Kitap Fuarı’nda, uzayıp giden ve hiç bitmeyen bir okur kuyruğuyla imza günümüz kesintisiz beş saat sürdü. Ve sıra Kral Şakir’in Dostum Bu Çok Havalı adlı beşinci kitabının başarısını katlamak için farkındalık yaratacak pazarlama teknikleri kullanmaya geldi.

Kitap tanıtımı için bir müzik klibi yayınlamayı tercih ettiniz, bu seçimin sebebi neydi?

Şirketimiz Grafi2000 Prodüksiyon, Türkiye’de ilk kez televizyonda ve özellikle internet ortamında fenomenleşen animasyon müzik kliplerinin öncüsüdür. 1999 yılının sonlarından bugüne kadar, izleyicilerin diline pelesenk olmuş, Ben Noel Dayıyım gibi sayısız animasyon klipler ürettik. En son Kral Şakir’in sinema filmi için ürettiğimiz Nakarat Yok adlı şarkımızla bir furya daha başlattık: İzleyicilerimiz şarkımız eşliğinde evde, arabada, sinemada dansederek; çektikleri görüntülerini klipleştirip sosyal medyada paylaştılar. Tüm bu geri dönüşler eşliğinde Türkiye’de ilk kez bir kitap için animasyon müzik klibi hazırlamaya karar verdik.

Dostum Bu Çok Havalı adlı kitap tanıtımı klibimiz sosyal medyada 2 milyon izlenmeyle açılış yaptı ve izlenme sayısı katlanarak büyüdü. Kitabımızın kapağına siyah güneş gözlükleriyle oldukça “havalı” bir pozda Kral Şakir çizimi koyduk. Ve ardından animasyon klibimizde izleyicilerimize/okurlarımıza şu mesajı verdik: “Sen de güneş gözlüğünü tak ve en havalı pozunu #enhavalıbenim etiketiyle paylaş!”

Kral Şakir Dostum Bu Çok Havalı

Gerçekten sosyal medya bu etiketle inanılmaz paylaşımlarla dolup taştı. Sadece çocuklar değil, ebeveynleri de güneş gözlüklerini takıp, ellerinde Dostum Bu Çok Havalı kitabımızla birbirinden güzel pozlar verip paylaştılar. Ellerinde kitabımızla kendi müzik kliplerini de yarattılar. Hatta “Sado” lakaplı çocuk, kitabımızla bir klip konsepti yarattı ve diğer çocuklar o konsepti devam ettirerek, benzer müthiş klipler yayınlamaya başladılar. Okuyucu, kitabımızın reklamını kendi yapar hale geldi. Ve düşünün; bunların hepsi çok sevdikleri, onların bir “lovemark”ı haline gelmiş bir “kitap” için. Ben buna ilk kez şahit oluyorum. Ve inanılmaz bir mutluluk içindeyim.

Televizyon, beyazperde, kitap… Kral Şakir, hedef kitlesine farklı platformlardan sesini duyurabilen bir yapım. Kral Şakir ve arkadaşlarını gelecek dönemde nerelerde göreceğiz?

Aylardır BKM ile Kral Şakir’in yeni sinema filmi için çalışıyoruz. Bu sefer “Korsanlar diyarında” geçen, ilki gibi süper bir film daha geliyor. Dizisinde ve sinema filminde dilimizden düşmeyen “oyun dünyası”na da daldık ve Kral Şakir’in mobil oyunları üzerine harıl harıl çalışıyoruz.

Piyasada olmadığı için, çocuklarına amigurumi örmek zorunda kalan annelere bir müjdemiz var: Nihayet Kral Şakir’in birçok kategoride oyuncakları da bu sene piyasaya çıkacak. Ayrıca 2019’da giysilerinden çantalarına, ayakkabılarından nevresim takımlarına, defterlere ve kupalara kadar aklınıza gelebilecek birçok kategoride Kral Şakir lisanslı ürünler sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.