Çocuklar yerli dizi düşkünü çıktı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından gerçekleştirilen 'Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri' adlı araştırmanın sonuçları açıklandı.

08.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından gerçekleştirilen ‘Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri’ adlı araştırmanın sonuçları açıklandı.

RTÜK’ün 17 ilde, 7-14 yaşlarında 1719 öğrencinin katılımıyla yaptığı kamuoyu araştırması ilginç bulguları ortaya koydu.

Buna göre, ilköğretim çağındaki öğrenciler arasında en çok izlenen programlar yüzde 72.1 ile çizgi filmler oldu. Bunu, yüzde 70.1 ile yerli diziler, yüzde 49.3 ile yarışma programları, yüzde 45.8 ile filmler ve yüzde 44.6 ile çocuk programları izledi.

Çocuklar arasında en sevilen TV kahramanı, yüzde 7.5 oranı ile ‘Örümcek Adam’ oldu. Örümcek Adam’ı ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinin ünlü kahramanı Polat Alemdar yüzde 4.2 ile izlerken, çocukların diğer kahramanları ‘Aşk Oyunu’ dizisinde Keremcem’in canlandırdığı ‘Sarp’ ile ‘Sihirli Annem’ dizisinde İnci Türkay’ın canlandırdığı ‘Betüş’ oldu.

İlköğretim çağındaki öğrencilerin yüzde 3.8’i büyüdüğünde ‘Betüş’e, yüzde 3.4’ü Polat Alemdar’a, yüzde 2.9’u ise Cem Yılmaz’a benzemek istediklerini söyledi.

Çocukların en sevdiği dizi yüzde 12.6 ile ‘Sihirli Annem’ olurken, bu diziyi sırasıyla ‘Yabancı Damat’, ‘Acı Hayat’, ‘Cennet Mahallesi’, ‘Aşk Oyunu’ ve ‘Avrupa Yakası’ takip etti.

Öğrencilerin en sevdiği çizgi filmler ise sırasıyla Tom ve Jerry (yüzde 22.3), Buggs Bunny (yüzde 17.9), Şirinler (yüzde 9.9) ve Örümcek Adam (yüzde 3.4) oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.