Coca-Cola Doğadan’ı satın alıyor

Coca-Cola, bitkisel çay pazarının önde gelen firmalarından Doğadan’ı satın aldı. Doğadan’ı satın almak için

17.09.2007 - 09:55 | MediaCat

Coca-Cola, bitkisel çay pazarının önde gelen firmalarından Doğadan’ı satın aldı. Doğadan’ı satın almak için hisseleri eşit şekilde paylaşan kurucu ortak Nevzat Karpuzcu ve İsviçreli fon MTK ile iki hafta önce el sıkışan Coca-Cola, Rekabet Kurumu’ndan onay bekliyor. Satış rakamının 50 milyon doların üzerinde olduğu konuşuluyor.

Kolalı içeceklerde yüzde 63, gazlı içeceklerde yüzde 53 pazar payına sahip olan Coca-Cola, bitkisel çay pazarının lideri Doğadan’ı satın alarak sıcak içecek pazarına giriyor. Kolalı ve gazlı içecek pazarındaki hakimiyetini farklı alanlarla desteklemek isteyen Coca-Cola’nın Turkuaz ile girdiği içme suyu, Nestea ile girdiği buzlu çay pazarının yanı sıra sıcak içecek pazarına girmeyi istediği de biliniyordu. Bu sektöre daha önce Doğuş Çay ile girmeyi deneyen, ancak görüşmeleri sonuçlandıramayan Coca-Cola, şimdi Doğadan ile sıcak içecek pazarına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Coca-Cola ile Doğadan yetkilileri arasındaki görüşmeler yılbaşından bu yana sürüyordu. Bu görüşmeleri iki hafta önce sonuçlandıran Coca-Cola, Doğadan’ın yüzde 100’ünü almak üzere şirketin ortakları olan kurucu ortak Nevzat Karpuzcu ve İsviçreli fon MTK ile el sıkıştı. Şirketi devralmak için Rekabet Kurumu’ndan onay bekleyen Coca-Cola, bu satış için ne kadar ödeyeceğini açıklamıyor. Ancak iki tarafta da yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, satış rakamı 50 milyon doların biraz üzerinde. Doğadan markasıyla Türk bitki ve meyve çayı pazarını yaratan Nevzat Karpuzcu’nun, pazarın 10 yılda 200 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşacağını söylerken, şirketini satması ilginç bulunuyor. Ancak satış rakamı olarak telaffuz edilen 50 milyon dolar, toplam pazar büyüklüğünün 60 milyon dolar olduğu bir sektörde oldukça büyük kabul ediliyor. Doğadan’ı devretmeye hazırlanan Karpuzcu’nun ise, ilaç sektöründe büyümeye ağırlık vermesi bekleniyor. Aynı zamanda Nevzat Ecza Deposu’nun sahibi olan Karpuzcu’nun Nevzat Grup bünyesinde Drogsan İlaçları ve Prestij Ecza Deposu adında şirketleri bulunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.