Çin’e dokunan bir reklam daha yasaklandı

Porselen karo üreticisi Granist'in, "Çinlilerin ele geçiremediği tek sektörüz" mesajı...

22.04.2008 - 09:40 | MediaCat

Porselen karo üreticisi Granist’in, “Çinlilerin ele geçiremediği tek sektörüz” mesajı verdiği reklam filmi, Reklam Özdenetim Kurulu’na (RÖK) takıldı. Kurul, tekstil ve elektronik gibi birçok sektörde ucuz Çin mallarının iç pazarı ele geçirdiğine dikkat çeken, ancak Çinli firmaların granit sektöründe bu amaçlarına ulaşamadıklarını belirten reklam filminin, “Reklamlar dolaylı ya da doğrudan doğruya hiçbir markayı, ürünü, kurumu, kişiyi aşağılayarak kötülememelidir” gerekçesiyle yayından kaldırılmasını sağladı. Reklamın RÖK tarafından yasaklanmasını gazetelere verdiği ilanla kamuoyuna duyuran Granist, “Reklam istenmeyerek de olsa yayından kaldırılmıştır” diyerek kurulun verdiği karardan duyduğu memnuniyetsiziliği dile getirdi.

Yasal olarak herhangi bir yasaklama yetkisi bulunmayan Kurul, medya organlarına yazı gönderiyor. Medyada oldukça etkin olan RÖK’ün tavsiyeleri büyük oranda uygulanıyor.

Bülent Fidan: RÖK sınırını bilmeli

Daha önce de Ufo ısıtıcı ve Atlantik Halı’nın reklamlarının yayından kaldırılmasını sağlayan RÖK’ün bu kararının ardından reklamcılar arasındaki, “RÖK’ün sınırları nerede bitmeli?” tartışması da yeniden alevlendi. Safari Marka İletişimi Ajansı Yaratıcı Grup Başkanı Bülent Fidan, RÖK’ün sınırlarını bilmesi ve buna göre davranması gerektiğini söyledi. “RÖK konuyla ilgili reklam sektörüne tavsiyede bulanan bir yapıdır. Yasal olarak kısıtlama ya da kınama gibi hakkı yok” diyen Fidan, reklamcılar olarak yaptıkları işin sorumluluğunu çok iyi bildiklerini ifade etti.

Hulusi Derici: Kurulun ABD’ye de bir bakması gerekiyor

M.A.R.K.A. Ajansı Başkanı Hulusi Derici de, reklamlarda serbestliğin önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu reklamı izleyenler Çin malı almaktan mı vazgeçecek? Hayır. Bana göre reklamda yasak, yalanın denetlenmesi üzerine olmalı. Kurul, Avrupa Birliği’nin (AB) kurallarına göre oynuyor, ancak ABD’ye de bir bakması gerekiyor” dedi.

Reklamın serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, “Serbest piyasa ekonomisinde bu tür kararların kimseye faydası olmaz. Böyle kararlar Çin’in umrunda değil. Çünkü Çin malını ithal eden yine Türk firmaları, Çin kimseye zorla ‘gelin benim malımı’ alın demiyor” dedi.

Yasaklanan 3. reklam

Kaldırılan Granist’in reklamında, makamında oturan Çinli patron, önündeki Türkiye haritasına bakıyor ve görevlilere “Türkiye’deki sektörlerin durumu nedir? Tekstil sektörü?” diye soruyor. Sorumlu, gururla cevap veriyor: “Ele geçirdik efendim. Fabrikaları birer birer kapanıyor.” Elektronik sektörü için de, benzer bir diyalog tekrarlanıyor. Ancak soru granit sektörü için tekrarlandığında, sorumlu süklüm püklüm oluyor ve “Ele geçiremedik efendim, çünkü hem çok kaliteli, fiyatları da çok uygun” diyordu.

Daha önce Ufo infrared ısıtıcı markasının, “Çin’in kalitesiz ürünleri başınızı ağrıtır” mesajı verdiği reklamların yayından kaldıran RÖK, 2 yıl önce ise Atlantik Halı’nın Uzakdoğu rekabetini konu alan reklamının kanallara yazı göndermek suretiyle yayından kaldırılmasını sağlamıştı.

Kaynak: ReferansGazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.