Çin basınında artık İngilizce yasak

Çin hükümeti, gazetelerin, yayımcıların ve internet sitelerinin başta İngilizce olmak üzere...

22.12.2010 - 00:00 | MediaCat

Çin hükümeti, gazetelerin, yayımcıların ve internet sitelerinin başta İngilizce olmak üzere yabancı kökenli kelimeleri kullanmalarını yasakladı.

Çin’de basın yayın kurumu, karara ilişkin açıklamasında bu tür kelimelerin Çinceyi kirlettiğini savundu. Kurum, standart Çincenin temel alınması gerektiğini kaydetti.

Çinli yetkililer, basında yabancı kısaltmalar ya da sözcüklerden kaçınılması gerektiğini dile getirdi; İngilizce ile Çincenin karışımı ifadelerden kendi deyimleriyle "Çingilizce"den uzak durulması çağrısı yaptı.

Kültürel ortama ters

Karar gereği bazı radyo ve televizyon kuruluşlarına yönelik mevcut uyarıların da süresi uzatıldı. Çin’in Genel Basın Yayın Dairesi, ekonomik ve sosyal kalkınmayla beraber yabancı dillerin ülkede her tür yayımda kullanılır hale geldiğini, bunun oranının giderek artmakta olduğunu belirtti.

People’s Daily gazetesinin haberine göre kurum, bunun kültürel ortama ters sosyal etkilerinin gözlendiğini kaydetti. Kuruma göre yabancı kelimenin kullanılmasının şart olduğu durumlarda Çince bir açıklama da yazılacak.

bbc.co.uk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.