Çikolata yoksa haz da yok

Magnum'dan kakaonun sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesinin önemine dikkat çeken bir proje.

10.10.2019 - 11:38 | MediaCat

Magnum, kakao tedarikinde yapılan yanlış tarım uygulamaları ve küresel ısınma nedeniyle kakao ağaçlarının 2059 yılına kadar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunmasından hareketle yeni bir projeye imza attı.

Çikolatanın hammaddesi kakaonun çekirdeklerinin hem doğru kalitede olduğundan hem de sürdürülebilirlik esaslarına uygun üretildiğinden emin olmak adına 2012 yılından bu yana Rainforest Alliance (Yağmur Ormanları Birliği) ile birlikte çeşitli çalışmalar yürüten Magnum’un kakaonun sorumlu ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesinin önemine dikkat çekmek ve konuyla ilgili farkındalık yaratmak adına hayata geçirdiği projesi 2059 adını taşıyor.

2059 yılında çikolatanın olmadığı bir dünyadaki Magnum’u hayal eden marka, üzerinde çikolata kaplaması olmayan bir dondurma yarattı. Magnum 2059 projesi kapsamında Kezban Arca Batıbeki, Ali Elmacı ve Ardan Özmenoğlu işbirliğiyle hazırlanan canlı bir sanat performansı gerçekleştirildi. Sanatçıların, geleceğin Magnum’unu hayal ederek yarattığı eserler, Magnum çikolatasıyla hazırlanan çikolata heykellerine dönüştü.

Ressam ve Fotoğraf Sanatçısı Kezban Arca Batıbeki, Magnum 2059 eserinde etrafında yemyeşil yapraklar, çiçekler ve meyvelerle, rengârenk giysiler içinde, kafasında kakao tohumları taşıyan ama bir yandan Magnum’unu yiyen bir Afrikalı kadın figürüne yer verdi.

Ali Elmacı ise Magnum 2059 eserinde her iki yüzünde yer alan, gelecek nesillere bırakılan iki farklı dünyanın tasvirine yer verdi.

Ardan Özmenoğlu, “Magnum Kadın Tanrıçası”nın bereketi ve toprağın verimliliğini temsil ettiğini söyleyerek, eserinde Artemis’ten ilham aldığını belirtti.

Sanatçıların tasarladığı çikolata heykellerinin eriyerek canlı bir sanat performansına dönüştüğü etkinlikte izleyiciler, beyaz Magnum dondurmasıyla karşı karşıya kaldı. Böylece, kakaonun sürdürülebilirlik esaslarına uygun üretilmediğinde ve bilinçsiz tüketilmesine devam edilmesi durumunda 2059 yılında çikolatanın olmayacağının altı çizildi.

Performans sonrasında değerlendirmede bulunan Magnum Marka Müdürü Gizem Erbaş, “40 yıl sonra, yani 2059 yılında Dünya’da artık kakao ağacı kalmayabilir. Bizler de buna dikkat çekmek için bu geceyi düzenledik ve çikolatanın yok oluşuna vurgu yapmak adına 2059 yılının Magnum’unu çikolatasız yarattık. Bize destek olması ve mesajımızı güçlendirmesi adına çok değerli üç sanatçımızla bir araya geldik. Kendileri 2059 yılını hayal ederek ve günlerce çalışarak eşsiz birer sanat eserine dönüşen Magnum’larını yarattılar. Ama en önemlisi, bu sanat eserlerini, günlerin emeğini eritmemize izin verdiler. Peki biz bunların hepsini neden yaptık? Aslında tek bir amacımız vardı. Magnum olarak, Rain Forest Alliance ile birlikte çalışıyoruz. Çikolatamızı sadece ve sadece Rain Forest Alliance sertifikalı tarlalardan alıyoruz. Onlarla beraber projeler geliştiriyoruz, yatırım yapıyoruz. Bunu da sadece Magnum olarak biz yapmıyoruz; aslında Türkiye’de ve dünyada bunu yapan, sürdürülebilir tarım için çabalayan, yatırım yapan bizim gibi başka markalar da var. Bu markaların ortak noktası ise “Rain Forest Alliance” logosu. İşte bugün amacımız size bu logoyu tanıtmak ve hep beraber yaptıklarımızı azda olsa anlatabilmek ” dedi.

Rain Forest Alliance Türkiye Ülke Müdürü Osman Tekinarslan ise, “Rain Forest Alliance olarak bizler tarımın çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarını farklı açılardan ele alarak toplumun ihtiyaçları üzerine çalışmalar yapmaktayız. Bizler her aktörün ne kadar önemli olduğunun bilinciyle üreticiler başta olmak üzere, markalar, devletler, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tedarik zincirinin güvenirliği için çalışmaktayız. Özellikle birçok şirketin bu bilinçle, faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürülebilirlik çalışmalarına odaklaması, dünyanın ortak sorununa kolektif çözümler üretmek için bir araya gelmesi bizleri umutlandırıyor. Sizlerde bizim gibi kurbağayı takip edin ve ittifaka katılın. Siz de üzerinde bu logo olan ürünleri satın alın. Sürdürülebilir tarımı; gıda güvencesini temin ederek, bitkisel ve hayvansal ürünlerin, çevreyi, halk sağlığını, toplumları ve hayvan refahını koruyan tekniklerle üretilmesine destek olun. Bu yolculuğa destek olun ki bir çoğumuzun severek yediği Magnum’u, etrafında var olan leziz çikolatasıyla torunlarımız da tadabilsin” diye konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.