Çeyrek asra 100 milyon televizyon

Vestel’in, 27 yılda ürettiği televizyon sayısı 100 milyona ulaştı. Vestel yöneticileriyle 100 milyonuncu TV’yi üretim bandından çıkaran Ahmet Zorlu, Vestel’in LCD’de dünyada ilk üç üretici arasında yer almayı hedeflediğini dile getirdi.

14.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Vestel’in, 27 yılda ürettiği televizyon sayısı 100 milyona ulaştı. Vestel yöneticileriyle 100 milyonuncu TV’yi üretim bandından çıkaran Ahmet Zorlu, Vestel’in LCD’de dünyada ilk üç üretici  arasında yer almayı hedeflediğini dile getirdi.

Manisa’da bulunan üretim tesisi Vestel City’de, kurum yöneticileriyle birlikte Vestel’in 100 milyonuncu televizyonunu üretim bandından çıkaran Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “1983’te televizyon üretimiyle doğan Vestel, çeyrek asırda dünya çapında bir elektronik ve beyaz eşya devi haline geldi. Bugün en verimli çağımızı yaşarken 100 milyonuncu televizyonu üretim bandından çıkarmamızın gururu paha biçilemez” dedi. 

Zorlu, Türkiye’de üretilen ilk renkli TV, ilk dijital TV, ilk internetli TV, ilk DVD’li TV ve ilk LED TV gibi pek çok ilk’te Vestel’in imzasının bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Vestel, bugün tek çatı altında elektronik kart üretiminden son montaja kadar entegre TV üretimi yapan dünyanın en büyük üreticisi. Son 10 yılda, Avrupa’da satılan her 5 televizyondan 1’ini Vestel üretti.”

100 milyon televizyon 18 milyar dolarlık ekonomik değeri temsil ediyor

Vestel’in kurulduğu 1983’ten bugüne üretilen 100 milyon TV’nin yaklaşık 18 milyar dolarlık bir ekonomik değere karşılık geldiğini, bunun 16 milyar dolarlık kısmını ise ihracatın aldığını belirten Zorlu, “Vestel City’den her 2 saniyede bir televizyon çıkıyor. 2011’de TV üretimimiz 7 milyondan 8,5 milyona çıkacaktır, bunun da 8 milyonunu ihraç etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Zorlu, Vestel’in iç pazarda “LCD’de lider üretici” konumunu koruduğunu açıklayarak “Geçtiğimiz yıl Türkiye’de üretilen her 100 LCD TV’den 85’ini biz üretmiş olduk. Avrupa LCD TV pazarında ise yüzde 15 payla üçüncüyüz. Bu alanda dünyada da ilk 3 içinde yer alma hedefimize kısa sürede ulaşmak için LCD’nin en önemli yapı taşlarından likit kristal modül üretimine odaklanıyoruz” dedi.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.