MediaCat

Cevdet Kızılay’dan NYF yorumu

New York Festivals’ın jürilerinden olan Publicis Genel Müdür Yardımcısı ve Kreatif Direktörü Cevdet Kızılay’a sorduk.

Cevdet Kızılay’dan NYF yorumu

New York Festivals’ın jürilerinden olan Publicis Genel Müdür Yardımcısı ve Kreatif Direktörü Cevdet Kızılay’a “Türkiye’de yaratıcı yarışmalarda ödül alan işlerimizle NYF gibi uluslar arası yarışmalarda ödül alan işleri karşılaştırdığınızda, çalışmalarda ne gibi farklılıklar görüyorsunuz? Yerli işlerin uluslararası platformlardan daha fazla ödülle dönmesi ya ‘World’s Best Idea’ seçilebilmesi için hangi açığını kapaması gerekir?” diye sorduk.

Cevdet Kızılay: New York Festivals, Cannes Lions gibi, reklam yaratıcılığını en üst seviyeye taşıyan yarışmalar sayesinde, dünyanın en yaratıcı işlerini bir arada görebiliyoruz. Bu yarışmalarda ödül alan çalışmaların tamamında çok iyi fikir, mükemmel uygulama ve verilen mesajın konuyla ilintisi, ödülün olmazsa olmazlarından. Bu yarışmalarda finalistleri ve ödül alan işleri incelediğinizde, işlerin arasında sıralama yapmanın bile ne kadar zor olduğunu görüyorsunuz. Sonuçta, dünyanın her yerinden, son bir sene içinde yapılmış en yaratıcı işler bir araya geliyor.

Ülkemizde yapılan yaratıcı yarışmalarla dünyada en üst seviyede olan yarışmaları karşılaştırmanın doğru olmayacağı düşüncesindeyim. Kriter farklılıklarını ya da dünyadaki katılımın genişliğini göz önüne alırsanız, böyle bir karşılaştırma tüm partiler için haksızlık olur.

Ülkemizde yapılan yarışmalar, daha yaratıcı ve etkili iş üretebilmek adına, ajanslar için çok önemli bir motivasyon kaynağı oluyor. Son yıllarda reklamverenler için de markalarının ödül kazanması oldukça önem kazandı ki, bu da daha yaratıcı işler yapmak için itici bir güç. Türk reklam sektöründeki yaratıcı yarışmalar, her geçen sene yaratıcılık çıtasını da yukarıya çekerek, ürettiğimiz işlerin uluslararası yarışmalarda da başarılı olabilmesi için birer prova niteliğinde. Bunun, reklam sektörümüzün gelişmesine ve yaratıcılığın uluslararası seviyede daha fazla başarı kazanabilmesi açısından önemli katkıları olduğuna inanıyorum.
 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.