CES 2023’te öne çıkan 6 trend

CES 2023 geride kalırken, CNET'in gözlemlerine göre bizimle kalmaya aday yenilikler karşınızda.

09.01.2023 - 18:01 | Simge Şenses

Bu yıl CES 2023 için Las Vegas’ta kurulan fuar alanı, detaylı sağlık analizi yapabilen tuvalet sensörlerinden saniyeler içinde renk değiştiren arabalara kadar teknoloji dünyasında ses getirecek inovasyonlarla doluydu. Bunların çoğu yakın zamanda satın alınabilecek ürünler olmasa da, dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarının sunduğu asıl değer, daha uzun vadede nereye varabileceğimizle ilgili bir vizyon ortaya koymasında yatıyor.

CES her ne kadar geçtiğimiz yıl yeniden fiziksel katılıma açılmış olsa da, pandeminin ardından tam potansiyeliyle geri döndüğü ilk yılın 2023 olduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Zira geçtiğimiz yılki buluşma Covid-19’un omicron varyantının yayılma gösterdiği bir döneme denk gelmiş, pek çok şirket ve medya kuruluşu seyahatlerini son dakika iptal etmek durumunda kalmıştı. Etkinliğin organizatörü The Consumer Technology Association’ın (CTA) yaklaşık 100 bin kişinin katılacağını tahmin ettiği CES 2023, pandemiden sonra teknoloji ekosisteminin en büyük halka açık buluşması olmakla kalmadı, bir önceki yılın katılım rakamını da ikiye katladı.

Samsung ve Sony gibi büyük oyuncuların etkileyici televizyonlar ve konsept otomobillerle boy gösterdiği, Neutrogena ve John Deere gibi yeni katılımcıların inovasyon odaklı sunumlarıyla göz doldurduğu etkinlikte stantların parlak ışıkları söndükten sonra da akılda kalacak içgörüler şöyleydi:

1. En büyük uzlaşı noktası sürdürülebilirlik

CES’te herkesin hemfikir olduğu bir konu varsa o da sürdürülebilirliğin en büyük öncelik olduğuydu. Samsung’un su kaynaklarındaki mikroplastikleri azaltmak için Patagonia ile yaptığı ortaklıktan Asus’un 2017’den bu yana ürünlerinde 1500 ton geridönüştürülmüş plastik kullanmasıyla övünmesine kadar neredeyse her şirket ürünlerini daha sürdürülebilir hâle getirmeye yönelik girişimlerinden ve gelecek planlarından bahsetti.

İklim krizi dünya üzerindeki tüm canlılar için tehdit oluştururken büyük teknoloji şirketlerinin yer aldığı bir etkinlikte sürdürülebilirliğin odakta olması sürpriz değil. Bu kadar çok sayıda şirketin bu konuyu daha ciddiye alması, tüketicilerin hassasiyetindeki artışın da bir göstergesi. Sürdürülebilirliğin çoğu tüketici elektroniği kuruluşu için önemli bir unsur olduğunu ifade eden Lopez Research analisti Maribel Lopez “Yine de henüz yolun çok başındayız” diyerek doğru bir noktaya parmak basıyor.

2. Deneyim odaklı sürüşün yükselişi

CES, son yıllarda pek çok otomobil markasının rutin olarak konsept araçlarını sergiledikleri bir otomobil fuarına da dönüştü. Ancak CES 2023, bir dizi geleneksel tüketici elektroniği oyuncusunun ileride arabada geçirilen vaktin nasıl iyileştirilebileceğine yönelik farklı önerilerine de sahne oldu.

Güney Koreli ezeli rakipler Samsung ve LG’nin kendi akıllı araba platformlarını tanıttığı etkinlikte Sony & Honda işbirliğinin meyvesi, toplamda 45 kamera ve sensörle desteklenen elektrikli bir araç olan Afeela ilk kez görücüye çıkarıldı. BMW’nin otomotiv endüstrisinin geleceği olarak konumlandırdığı i Vision Dee modeli de fuarın en çok ilgi çeken otomobillerindendi. Ön camı saran bir AR ekran sahip olan otomobil, sürücüsünün sesli komutlarına tepki verme, e-ink teknolojisiyle 32 farklı rengi gövdesine yansıtabilme, camlarını kademeli olarak karartabilme gibi özelliklere sahip.

Tüm bu şirketlerin ortak amacı, sürücüsüz otomobil teknolojisindeki gelişmelerle birlikte gelecekte sürücülerin otomobilleriyle ilişkilerinin nasıl değişebileceğine yönelik bir gelecek tasviri sunmak. Ayrıca, CarPlay ve Android Auto ile baskın otomobil platformları hâline gelen Apple ve Google’dan kontrolün bir kısmını geri almak istedikleri de aşikâr. Özellikle LG ve Samsung, otomobil üreticileri için güçlü alternatiflere dönüşme niyetlerini ortaya koymaktan çekinmeyenlerden.

3. Gerçek ihtiyaçlara yönelik inovasyon dönemi

Deneysel üst düzey özelliklerle tüketicileri cezbetmeye çalışan televizyonlar (kısa sürede popülerliğini yitiren 3D TV’ler ve LG’nin 60 bin dolarlık katlanabilir TV’si gibi) yerini daha gerçek beklentileri karşılamaya yönelik ürün ve inovasyonlara bırakıyor gibi görünüyor. Bu da pratik ve çoğu tüketicinin ihtiyaçlarına doğrudan hitap eden ev eğlence cihazlarıyla daha çok karşılaşacağımız anlamına geliyor.

LG, CES’teki en büyük sıçramayı 4K görüntü ve ultra pürüzsüz 120Hz film/oyun oynatabilen 97 inç OLED TV ile yaptı. Güç kablosu hariç tamamen kablosuz olan bu model, ev sinema sistemlerine bağlı kablolarla ve onları saklamakla uğraşma derdini ortadan kaldırmaya aday. Fuarda ilgi toplayan diğer ürünlerse Samsung’un 77 inçlik OLED TV’si ve The Premiere isimli 8K görüntü oynatabilen projektörü oldu. Kısa mesafeli projektör duvardan birkaç santimetre uzakta duracak şekilde tasarlandığından küçük dairelerde bile fazla alana ihtiyaç duymaksızın yüksek görüntü kalitesi vadediyor.

4. Katlanabilir cihazlara alışma vakti

CES genellikle akıllı telefonların geri planda kaldığı bir fuar olsa da Samsung Display, farklı biçimlerde esneyebilen katlanabilir konsept cihazı Flex Hybrid’le dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Samsung’un katlanabilir telefonlar konusundaki ısrarlı yatırımları, benzer modellerin yeniden trend olacağı bir geleceğin habercisi olabilir.

Öte yandan mobil söz konusu olduğunda en çok dillendirilen teknolojilerden 5G, fuarda neredeyse hiç ses getirmedi. Teknoloji henüz konuşulduğu kadar büyük bir gamechanger olduğunu gösteremese de CTA’ye göre ekosistem için hâlâ önemli bir potansiyel vadediyor.

5. Akıllı ev kurulumu basitleşiyor

Pandemi sırasında yaşanan birkaç gecikmenin ardından Amazon, Apple, Google, Samsung ve pek çok şirket tarafından desteklenen açık kaynaklı, evrensel akıllı ev protokolü Matter da CES 2023’te tanıtıldı. Alexa, Google Assistant, Siri ve SmartThings ile uyumluluğu bir araya getiren Wi-Fi tabanlı tek bir standart sunmayı hedefleyen Matter’ın sunumu akıllı evlerin geleceği adına umut vericiydi.

Matter uyumlu yeni akıllı ışıklar, prizler, bağlantılı stor perdeler ve yeni bir SmartThings hub’ı da dahil olmak üzere pek çok cihaz da fuarda boy gösterdi. Matter’ın bir sonraki sürümü piyasaya sürüldüğünde robot süpürgeler ve akıllı ev kameraları gibi ek cihaz türlerinin de furyaya katılması bekleniyor.

6. Sağlık izlemenin yeni merkezi tuvalet

CES 2023’te sağlık teknolojileriyle ilgili akılda kalan en ilginç inovasyonlardan biri Withings ve Vivoo’nun klozete takılarak idrardaki besin, hormon seviyeleri ve daha fazlasını analiz edebilen klozet sensörleriydi.

Bu sensörlerin yanına Casana’nın kalp atış hızı, kandaki oksijen ve kan basıncını ölçebilen Heart Seat adlı klozet kapağı da eklenince sağlık takibi ve yönetiminin yeni merkezi tuvalet olacak gibi görünüyor.

Kaynak: CNET

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.