MediaCat

CEO’yu bulana kadar buradayım

MediaCat Mayıs sayısında McCann İstanbul CEO’su Richard Bonner-Davies ile konuştuk

CEO’yu bulana kadar buradayım

Tankut Karahan’dan sonra McCann İstanbul CEO’su olarak dümene geçen Orta ve Doğu Avrupa Başkanı Richard Bonner-Davies, 2012’nin ilk çeyreğinde yaşadıkları yüzde 20’lik büyümeyi sürdürmek, Karahan’dan doğan boşluğu Türk bir yöneticiyle doldurmak ve yeniden yapılanma sürecinde için bünyelerine katacakları ajansı bulana kadar İstanbul’da ajansın başında olduğunu söyledi.

Ne zamandır buradasınız?
Geçen Kasım’dan beri.

Neden buradasınız?
Çünkü bir yönetim değişikliğinden geçiyoruz. Tankut (Karahan) yedi yıldır CEO’ydu ve 17 yıldır da McCann’deydi. Bir değişikliğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Benden de Tankut için yeni bir pozisyon bulmam istendi. Tankut için güzel bir pozisyon bulundu ancak benim de güzel bir problemim doğmuş oldu. İlk görevim Türkiye için bir CEO aramaktı. Ve dürüst olmak gerekirse şu ana kadar bunu başaramadım.

Network bünyesinden kimse çıkmadı mı?
Hayır, yeni CEO’nun bir Türk olmasını istedim. Yurtdışındaki Türk yöneticilerimizi de gözden geçirdim ancak görüştüklerim yerlerinde mutlu olduklarını söylediler. Bugüne kadar 40’ın üstünde görüşme yaptım. Ve henüz McCann’i tekrar olması gerektiği yere taşıyacak tecrübede birine rastlayamadığıma inanıyorum. Sadece doğan boşluğu doldurmak için birini CEO pozisyonuna getirmeyi istemiyorum. Ajansıma ve müşterilere taahhüt ettiğim şey şu ki, bu işi yapabilecek doğru insanı bulana kadar burada İstanbul’dayım.

İlk çeyrekte yaşadığınız yüzde 20’lik büyümenin sebebi yeni müşteriler mi yoksa mevcut müşterileriniz için daha çok iş yapmanız mı?
Yeni müşteriler.

Kimler yeni müşterileriniz?
Doğuş Grubu’nun Volkswagen Ticari Araçlar için açtığı konkuru kazandık ve grubun iki kısmını daha bize teslim ettiler. Biri grubun kurumsal iletişimi, diğeri grubun operasyonel kiralama hizmeti veren ortaklığı LeasePlan. 

Ayrıca büyük Coca Cola, Türkiye’deki dijital işlerinin büyük bir kısmını vermek için şehirdeki neredeyse tüm dijital ajansların çağırıldığı dijital bir konkur açtı, bizi de davet ettiler ve kazandık.

Son olarak Alman online ayakkabı perakendecisi Zalando’yla anlaştık. Son 5-6 yıldır tekdüze ilerleyen bir ajansken bu yıl ile beraber bir ivme kazandık. Büyük ve önemli Türk müşterileri kazanıyoruz. Başka iki konkur da ilerliyor. Henüz üç ayda üç konkur kazandık ve ikisinin daha içerisindeyiz.

Şu an içinde olduğunu konkurlar hakkında…
İkisi de Türk, birisi FMCG sektöründe.

İstanbul’da dokuz bağımsız ajansla görüşmüşsünüz. Niye ajans arayışındasınız?

Bunun iki sebebi var. Öncelikle McCann’i bu pazardaki harika konumuna geri dönmesi için yeniden yapılandırma stratejisi. Uzun yıllar bir numara olarak kaldık ancak sektördeki herkesin bildiği sebeplerden dolayı bu konumumuzu kaybettik. Bu yılın ilk çeyreğinde yaşadığımız ve hala da süren organik büyüme bizi olmamız gereken yere götürecek. Benim aklımdaki soru eğer yerel bir ajansla bir satın alma ya da birleşme yaşarsak büyümeyi ivmelendirir mi?

Potansiyel bir satın alma peşinde olmamım ikinci sebebi, önceden dediğim gibi bir CEO bulmakta başarısız olmam. Bu yüzden o ajansın yönetim takımını da ajansa kazandırmak istiyorum.
 
O zaman bünyenize katacağınız ajansın başkanı doğrudan McCann İstanbul’un CEO’su mu olacak?
Evet, bu mutlak bir seçenek.

Bu birleşmeyi ne zaman sonuçlandırmayı planlıyorsunuz?
Eğer bir satın alma yapacaksak şu andaki yönetimimin onayıyla olur.

Yani bu birleşme veya satın alma durumu kesin değil mi, sadece bir ihtimal mi?      

Ben McCann ve Interpublic Group yönetimime teklifimi sundum. Bu çaptaki global şirketlerin belli bir satın alma bütçesi vardır. Ve bu bütçeyi dünyada 100’den fazla ülkeye ve McCann, Draftfcb ve Lowe gibi oluşumlar arasında paylaştırmak zorundasınızdır. Yani bu o paylaşım listesinde nerede olduğunuzla ilgili bir meseledir. Ve Türkiye’nin IPG’nin o listesinde yukarılarda olduğunu biliyorum.

Peki takvim ne olur sizce?
Bu yıl bitmeden…

Görüşmelerimizi bitti mi sürecek mi?
Hayır, artık herhangi bir ajansla görüşmeyeceğiz.

Niye, kararınızı verdiniz mi?
Evet, ben kararımı verdim.

Ajansa teklif verdiniz mi?
Hayır, kendi yönetimime bir tavsiyede bulundum, IPG grubuna da gitti.

Onay ya da dönüşü ne zaman bekliyorsunuz?
Umuyorum bir hafta içinde.

Peki görüştüğünüz bu ajansları nasıl belirlediniz?
Dört kaynaktan çok yorucu bir araştırma yaptım: Ajanstaki çalışanlar, müşteriler, CEO pozisyonu için görüştüğüm insanlar ve internet. Bir de danışmanlar vardı ama sadece satmaya çalıştıkları ajans hakkında konuşuyorlardı!

McCann İstanbul’un şimdiki konumundan niye memnun değilsiniz?
2005’e dönüp bakarsak bu sektörde açık ara bir numaraydık. Son yedi yılı hızlıca ileri saralım; diğer ajanslar büyürken biz aynı ölçüde büyüyemedik. Ve hepimizin bildiği sorunları da o dönemde yaşadık. Sağlam bir ajansız. Burada çalışanlar çok iyi insanlar, çok yetenekliler ve çok motive çalışıyorlar. Ve hepimizi gibi onlar da büyüyen bir ajansta çalışmanın heyecanını tatmak istiyorlar.

Bu yıl bu hissi yaşamayı beraberce başardık. Kasımdan bu yana burada ruh hallerimizde yaşadığımız farklılık, liderini kaybetmiş bir ajanstan bugün canlanmış, konkurlara katılan ve kazanan, herkesin çok ama çok çalıştığı bir ajans haline gelmemiz. Ve bunun ödülü olarak biz de olmak istediğimiz yere geri dönmeye bakıyoruz.

Şu an kaç kişi çalışıyor ajansta?
83-84 kişiyiz.

Birleşme veya satın almadan sonra kaç kişi olacak, bir rakam var mı kafanızda?
Hayır, bir hedefim yok. Ajansın gelirini, müşterilerini, çalışanlarını bünyemize katmakla çok ilgilenmiyorum. McCann’in Türkiye’deki gündemini hareketlendirecek ajansı bulmaya çalışıyorum. Satın almak için aradığım şey kültür, bir yönetim ekibi ve kimya. Kariyerim boyunca bir sürü birleşme yaşadım. Eğer kimya uyuşmazsa birleşme başarısızlıkla sonuçlanır.

Ama nereden bileceksiniz, kimyayı ölçemezsiniz?
Belki evet ama eğer ortada bir kimya uyuşmazlığı varsa kesinlikle ölçebilirsin. Benim için bu konudaki kriterler; konuştuğumuz zaman birbirimizi sevdik mi, acaba beraber çalışabilir miyiz, aynı inanç ve değer setine sahip miyiz? Bu rakamlarla ilgili bir şey değil, McCann için doğru uyumla ilgili bir şey.

Röportaj: Enes Taşkıran

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.