CEO’lar sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

İK sektörünün yeni ve güçlü oyuncusu HUGENT, Türkiye’deki CEO’ların sosyal medya kullanımını araştırdı.

13.02.2012 - 00:00 | MediaCat

İK sektörünün yeni oyuncusu HUGENT, Türkiye’deki CEO’ların sosyal medya kullanımını araştırdı. Türkiye’de faaliyet gösteren 100 ünlü markanın CEO’suna, sosyal medya kullanım sıklıkları ve hangi sosyal medya sitelerinde üyeliklerinin olduğu soruldu. Buna göre, CEO’ların sosyal medyayı %76 oranında yoğun ve orta düzeyde kullandıkları, %14 oranında vakit buldukça kullandıkları, %10 oranında ise hiç kullanmadıkları ortaya çıktı. İş dünyasında popülerliğinin azaldığı görülen Facebook’un CEO üyelik oranı %77’de kalırken, Linkedin kullanımının %83’lük oranla fark attığı belirlendi. Twitter’da üyeliği bulunan CEO oranı ise %48’de kaldı.

İK sektörünün güçlü oyuncusu Hugent’ın bu araştırmasında CEO’lara, bulundukları şirketin kurumsal Facebook, Twitter ve Linkedin hesaplarının olup olmadığı da soruldu. Kişisel sosyal medya kullanımının daha fazla olduğu ortaya çıkan bu araştırmada şirketlerin kurumsal sosyal medya kullanımının ise yarı yarıya olduğu anlaşıldı.

Araştırmaya göre, şirketlerin %52’sinin kurumsal Facebook hesabı bulunurken %48’inin ihtiyaç duymadığı belirlendi. Şirketlerin, %51 oranında Linkedin hesabı ve %40 oranında ise Twitter hesabı yönettiği görüldü. Linkedin üyeliğine ihtiyaç duymayan şirket oranı %49’da kalırken, kurumsal Twitter üyeliği olmayan şirket oranı ise %60 olarak belirlendi.

SHR Grup CEO’su ve Hugent Yönetici Ortağı Barış Özistek: “Araştırmamıza göre biz CEO’ların %83’lük oranla Linkedin’de olmasının sebebi o sosyal paylaşım sitesinin diğerlerine nazaran daha business bir duruşunun olması diyebiliriz. Facebook’un popülerliği karşısında Linkedin kullanımının fazla oluşu şaşırtıcı görünebilir fakat bahsettiğim sebepten ötürü aslında olağan bir sonuç. Günümüzde her şey anlık yaşanıyor ve o kadar hızlı bir iletişim var ki, CEO olarak bizler bu iletişim ağının dışında kalamazdık. Özellikle iş hayatımızda her türlü bilgiye çok çabuk sahip olmak ve her türlü değişime çok çabuk adapte olmak zorunlu hale geldi. Sosyal medya siteleri bu anlamda artık bir gereklilik halini alıyor ve her geçen gün daha da fazla ihtiyaç duyulan paylaşım siteleri misyonuna dönüşüyor. Araştırmamızın sonucu da bunu kanıtlar nitelikte… ”. şeklinde konuştu.

Araştırmanın yüzdeleri şu şekilde dağılım gösterdi:

Sosyal Medya Kullanım Sıklığı:

%45 yoğun olarak kullanıyor.
%31 orta düzeyde kullanıyor.
%14 vakit buldukça kullanıyor.
%10 kullanmıyor.

Kişisel Facebook Kullanımı:

%77 hesabı var.
%23 hesabı yok.

Kişisel Twitter Kullanımı:

%48 hesabı var.
%52 hesabı yok.

Kişisel LinkedIn Kullanımı:

%83 hesabı var.
%17 hesabı yok.

Şirket Kurumsal Facebook Kullanımı:

%52 hesabı var.
%48 hesabı yok

Şirket Kurumsal Twitter Kullanımı:

%40 hesabı var.
%60 hesabı yok.

Şirket Kurumsal Linkedin Kullanımı:

%51 hesabı var.
%49 hesabı yok.
 
 
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.