Çarşaflı, peçeli Barbie!

Hayır için burkaya bürünen Barbie bebekler, Floransa'daki Salone dei Cinquecento'da açık artırmayla satışa sunuldu...

23.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Hayır için burkaya bürünen Barbie bebekler, Floransa’daki Salone dei Cinquecento’da açık artırmayla satışa sunuldu.

İtalyan tasarımcı Eliana Lorena’nın hazırladığı burka, kimono, sari gibi geleneksel giysiler giymiş yaklaşık 500 bebeğin satışından elde edilecek gelir, Save the Children (Çocukları Koruyun) adlı sivil toplum kuruluşuna aktarılacak. Oganizasyonun sponsorluğunu bebeklerin üreticisi Mattel’in İtalya şubesi üstlendi.

250 Barbie bebekten oluşan koleksiyonu olan, İngiltere’nin en büyük Barbie fanatiği Angela Ellis, burkalı koleksiyon için “Bence çok güzel bir fikir. Nereli olurlarsa olsunlar kendilerini temsil ettiklerini hissettikleri bir Barbie’yle oynayabilmeleri kızlar için gerçekten çok önemli” diyor.

Barbie bebeklerin 50. yılını kutlama etkinliklerinin bir parçası olan hayır projesinin tasarımcısı Lorena ise bebekler için, “Barbie önceleri kızlar için kötü bir sembol olarak görülürdü. Ancak bence kadınlara verdiği asıl mesaj şu: Kim olmak istiyorsan olabilirsin” diyor.
Dünyadaki en popüler oyuncaklardan olan Barbie, 1959’da ABD’li iş kadını Ruth Handler tarafından yaratılmış ve Handler’ın kızı Barbara’dan hareketle Barbie adını almıştı. Bebeğin New York’taki Amerikan Uluslararası Oyuncak Fuarı’nda ilk kez sahneye çıktığı gün olan 9 Mart 1959, Barbie’nin resmi doğum tarihi olarak kabul ediliyor. Zamanla birçok değişikliğe uğrayan Barbie’nin sarışın, kumral, esmer ve siyah versiyonları da mevcut. (The Daily Mail)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.