MediaCat

Cannes’ın en tartışmalı işleri – 4

İnovasyon ve Yaratıcı Veri kategorilerinde neler tartışıldı?

Cannes’ın en tartışmalı işleri – 4

Bu yıl Cannes Lions kapsamında ilk kez verilen Yaratıcı Veri (Creative Data) kategorisi ile İnovasyon (Innovation) kategorisinin jüri toplantılarında tartışmaların odağında yalnızca başvurular değil; onları anlamlı kılan kavramlar ve en iyiyi en doğru biçimde seçme endişesi de vardı.

Yazı dizimizin ilk bölümüne buradan, ikinci bölümüne buradan ve üçüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

İnovasyon Kategorisi

Nick Law, İnovasyon Kategorisi Jüri BaşkanıNick Law, Kategori Jüri Başkanı
R/GA Kürsel CCO

“Masanın etrafına kurulduğumuzda çok istikrarlı bir uzlaşı içindeydik: Tartışmalarımız Grand Prix üzerineydi; seçimi belirleyen farklı tabiatta birkaç değişken vardı. Açıkçası, işlerin ürettikleri sonuçların yaratıcı olup olmadığı üzerine çok tartışma döndü. Eğer buna bakacak olursak, ortaya iki tür yaratıcı düşünme biçimi çıkıyor: daha hikâyeye dayalı ajans usulü düşünme ile daha sistematik düşünme. Elimizde bu iki kategori vardı ve nihayetinde Grand Prix’yi daha sistematik olana verdik sanırım. Gerçek bir tartışma döndü bu konu etrafında.”

Yaratıcı Veri Kategorisi

David Sable, Creative Data Kategorisi Jüri BaşkanıDavid Sable, Kategori Jüri Başkanı
Y&R Küresel CEO

“Bugün artık veri etrafında, verinin yapabileceklerine dair bir çizgi oluşturabiliriz. Bunu bizatihi fikrin yanı sıra fikrin yaratımıyla da yapmamız mümkün. Jüri toplantılarında yaşadığımız en büyük tartışmanın sebebi herhangi bir iş değildi, sanırım, en büyük tartışma hikâyenin göbeğindeki veri kavramıydı. Başvurulara bakıp işlerin neticelerini görüyorsun, veri entegrasyonu alt kategorisinde jüriysen birilerinin düşünme biçimindeki yaratıcılığın güzelliğine bakıyorsun ve bu yaratıcılığın nereden gelip nasıl kullanıldığını anlamaya çalışıyorsun. Özetle yargıların, dolaylı oldukları kavramlara göre şekilleniyor. Bence bu ilginç ve önemli bir tartışmaydı bizim için.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.