Cannes’dan iyi kalpli herkese sevgilerle

Festivalde dün gerçekleşen oturumlarda barış ve cinsiyet eşitliği rüzgarları esti.

23.06.2017 - 10:29 | MediaCat

Cannes'dan iyi kalpli herkese sevgilerle

“İyilik yap denize at” özellikle son birkaç yıldır Cannes’ın en popüler temalarından biri. İrili ufaklı markalar çabalarını ve mücadele etmek istedikleri tüm fenalıklara karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair vizyonlarını festival katılımcılarıyla paylaşmak için can atıyorlar. Dün gerçekleşen birçok oturumu bu tema üzerinden okumak mümkündü.

Çeşitlilik konusu bir trendden ibaret değil

“Seeing is Believing: The Power of Re-Picturing Stereotypes” sunumu Lena Waithe, Piera Gelardi, Braden Summers, Campbell Addy ve Pam Grossman’ı bir araya getirdi. Çeşitliliğin sanat üzerinden ifade şekilleri üzerinde durulan sunumda kadınların, eşcinsel ve siyahi toplulukların toplumdaki temsillerine değinildi.

“Temsil şekilleri kabulleri beraberinde getirir” söylemiyle yön verilen oturumda, bahsi geçen toplulukların temsillerinde gerçekçi olunması gerektiği, sanatsal ifade şekillerinde fanteziler üzerinden değil gerçekler üzerinden hareket edilmesi gerektiği belirtildi. Katılımcılar markalara “Çeşitlilikten ve bu çeşitliliği ifade etmekten korkmayın” şeklinde seslendi.

Herkesin birleştiği ortak nokta ise şu oldu: Çeşitlilik meselesi bir trend değildir.

Büyük güç büyük sorumluluk getirir

Peter Parker’a amcası Ben’den miras kalan bu sözün ağırlığı, dün P&G’nin ev sahipliğinde gerçekleşen “Creativity and Responsibility: Using Our Voices to Promote Gender Equality” oturumunda yer alan herkes tarafından hissedildi.

Cannes'dan iyi kalpli herkese sevgilerle
Geçen yıl cinsiyet eşitliği konusundaki çabalarını anlattığı sunumuyla herkesin takdirini kazanan Badger & Winters Kurucu Ortağı Madonna Badger, Tina Brown Live Media CEO’su Tina Brown ve Facebook COO’su Sheryl Sandberg’i P&G Chief Brand Officer’ı Marc Pritchard’la buluşturan oturum her bir liderin cinsiyet eşitliğine yönelik ilham veren çabalarına gösterilen bir saygı duruşu niteliğindeydi.

Çok uzun süredir üzerine konuşulsa da hâlâ layığınca ilerleme kaydedilemediğini düşündüğü için sponsorluğunu üstlendikleri oturumun temasını cinsiyet eşitliği olarak belirlediğini söyleyen Pritchard sözü konuklarına vermeden önce yaptığı konuşmayla salondan ve konuklarından büyük alkış topladı.

Silahlara veda

Kolombiya’da yarım asır süren kanlı çatışma ortamını dindirmede anahtar rol oynayan kampanyalara imza atan MullenLowe Creative Group Council Global Başkanı Jose Miguel Sokoloff, Weber Shandwick Başkanı Jack Leslie ve Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’u buluşturan oturum günün en ilgi çekenleri arasındaydı.

Cannes'dan iyi kalpli herkese sevgilerle

Yaratıcılığın ve iletişimin her türlü problemin çözümünde oynayabileceği kritik rolün altını çizen Sokoloff ve barışa uzanan yolda birlikte çalıştığı Juan Manuel Santos, “dünyanın en zor brief’i: barışı sağlamak” üzerine sarf ettikleri sözler katılımcıların takdiri ve alkışlarıyla karşılık buldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.