Cannes’a gidecek basın ilanları belirlendi

Milliyet Gazetesi'nin 2003 senesinden beri düzenlediği ve bu sene yedincisi gerçekleştirilen Basın İlanları Yarışması'nda...

20.04.2009 - 10:37 | MediaCat

Milliyet Gazetesi’nin 2003 senesinden beri düzenlediği ve bu sene yedincisi gerçekleştirilen Basın İlanları Yarışması’nda Cannes Lions’a Milliyet tarafından gönderilecek ilanlar belirlendi.

Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nin Türkiye temsilcisi Milliyet Gazetesi tarafından her sene düzenlenen Milliyet Basın İlanları Yarışması’nın büyük jürisi 17 Nisan Cuma günü toplandı. Bu sene yedincisi gerçekleştirilen yarışmanın jüri başkanlığını DDB&Co. Başkanı ve 2009 Cannes Lions Basın Kategorisi Jüri Üyesi Karpat Polat yaptı.

Bir hafta önce, Karpat Polat tarafından oluşturulan ön jüri tarafından seçilen gazete ilanları üzerinde değerlendirmelerde bulunan 20 büyük jüri üyesi, Cannes Lions’un basın kategorisine Milliyet tarafından gönderilecek toplam 11 ilanı belirledi.

Değerlendirmeler sonucunda Alice BBDO tarafından Umut Çocukları Vakfı için hazırlanan “Büyük riskleri, küçükler alıyor” başlıklı üç ilanlık kampanya ve aynı ajans tarafından Toga için hazırlanan “Dayanılmaz tereyağı lezzeti” başlıklı tek ilan Cannes’a Milliyet aracılığı ile gitmeye hak kazandı. Büyük jürinin Cannes Lions’a gönderilmesi için oybirliği ile karar aldığı diğer ilanlar Finansbank ve Şok kampanyaları oldu. DDB&Co’nun Şok için hazırladığı “Bir alana, bir bedava” başlıklı üç ilan ve Finansbank için hazırladığı “Konut projeleriniz kimsenin inanamayacağı kadar hızlı bitecek” başlıklı dört ilan da Cannes Lions’un basın dalında yarışacak.

Evrensel dili kullanma, yaratıcılık, özgünlük ve marka değerine katkıda bulunma gibi kriterlerin esas alındığı büyük jüri değerlendirmeleri sonucunda seçilen ilanları yaratan ekiplerinden altı kişi de festivalde Milliyet’in davetlisi olarak katılacak.

Kısa listeyi gençler belirledi

Büyük jürinin değerlendirmesi için kısa liste 11 Nisan günü bir araya gelen ön jüri tarafından belirlendi. Ön jüride, Karpat Polat ve Vicky Habif’in yanı sıra, Alametifarika’dan Erdem Suyolcu, Movida Plus MAP’ten Deniz Akyıldız, DDB&Co’dan Ali Batı ve Gül Kanık bulundu. Milliyet’te ve gazetelerde 04.04.2008 – 11.04.2009 tarihleri arasında yayınlanan ilanların tarandığı ön jüri toplantısında 50 kadar ilan kısa listeye seçildi.

Festivale çalışma göndermek halen mümkün

21-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 56. Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nin yarışma kategorilerine çalışma gönderimi halen mümkün. Bu sene ilk defa düzenlenecek olan halkla ilişkiler kategorisine ek olarak basın, Açıkhava, film, doğrudan pazarlama, medya, Internet, radyon, satış promosyonu, titanyum & entegre ve tasarım aslanları dallarında çalışma gönderimi için son tarih 24 Nisan. Festivale, gönderilecek çalışmalar için gerekli başvurular www.canneslions.com üzerinden yapılıyor.

Genç Aslanlar kozlarını haftaya paylaşıyor

Milliyet Gazetesi’nin Reklamcılık Vakfı ile işbirliği ile düzenlediği Cannes Lions Genç Aslanlar Yarışması Türkiye elemeleri 24 Nisan’dan itibaren start alıyor. Film ve Internet kategorilerinde brief 24 Nisan, basın kategorisinde ise 25 Nisan günü yarışmaların yapılacağı Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde verilecek. Yarışmaya katılan film ekiplerinden 48 saat içerisinde 30 saniyelik bir reklam filmi, Internet ekiplerinden 24 saat içerisinde bir banner ve basın ekiplerinden yine 24 saat içerisinde bir ilan yaratmaları istenecek. Bir metin yazarı ve bir sanat yönetmeninden oluşan ekiplerden kategori birincileri, Milliyet gazetesinin davetlisi olarak Türkiye’yi 2009 Cannes Lions Genç Aslanlar Yarışması’nda temsil edecek.
Yarışmaya başvurular 21 Nisan’a kadar www.gencsinaslansinyaparsin.com üzerinden devam edecek.

Karpat Polat Kimdir?

2009 Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nin basın jürisinde Türkiye’yi temsil edecek olan Karpat Polat reklamcılığa 1998 Manajans JWT’de başladı. Daha sonra Medina Turgul DDB’de bir süre çalışan Polat, yeni kurulan Rafineri Ajans’a geçti ve burada Türkiye’ye ilk Cannes Aslanı’nı İş Bankası için hazırlanan Açıkhava projesi ile getirdi. Hemen ardından 2004’te Cafe del Mondo basın ilanıyla Türkiye’ye bir Cannes Aslanı daha kazandırdı.
Ardından dünyanın en yaratıcı ajanslarından biri olarak kabul edilen Sao Paulo’daki DM9DDB’ye geçen Polat, 2006’da İstanbul’a döndü ve yeni kurulan DDB&Co’nun yönetimini üstlendi. Polat liderliğinde ajans, üç sene içerisinde Türkiye’de ve uluslararası düzeyde 80 ödül alma başarısını gösterdi. Luerzer’s Archive sıralamasında dünyanın ilk 10 metin yazarı olarak gösterilen Polat, aralarında Altın ve Bronz Effie, 40 kadar Kristal Elma, beş Epica, beş New York Festivals Dünya Madalyaları, Eurobest ve London International Advertising Awards’un da bulunduğu birçok ödülün sahibi. Çalıştığı dönemde, Sao Paulo’da da birçok kez ödül kazanan Polat, Cannes Lions’da hepsi farklı kategorilerde 3 kez Cannes Aslan’ı kazanmanın yanı sıra pek çok kez finale kaldı. Çalışmaları, birçok kez AdAge, Campaign, Luerzer’s Archive, shots, Latin Spots, AdAsia Magazine ve SignCafe gibi sektörel yayınlarda yayımlandı.

Büyük Jüri üyeleri:

Karpat Polat (Jüri Başkanı), Vicky Habif (Milliyet), Ayşe Bali (Rafineri), Barış Akbaş (Hep İletişim), Deniz Mukan (Lowe Istanbul), Günseli Özen Ocakoğlu (Marketing Türkiye), Hakkı Mısırlıoğlu (Ajans Ultra), İdil Akoğlu Ergülen (Leo Burnett), İlkay Gürpınar (TBWAIstanbul), Kerimhan Milar (THE), Kurtcebe Turgul (Medina Turgul DDB), Melih Nedimoğlu (Rekta), Meltem Çakır (Marka Danışmanı), Nihan Erdivan Baştak (Ülker), Nurcan Yıldız (Grey/Gram Istanbul), Oğuz Yavuz (OMD), Pelin Özkan (Mediacat), Tuğbay Bilbay (Grey Istanbul), Uğur Çakır (Pars McCann Erickson), Volkan İkiler (Concept)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.