Cannes Lions 2018’in üçüncü gününden satır başları

2018 Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali'nin öne çıkan oturumları için buyurun.

21.06.2018 - 08:20 | MediaCat

Cannes Lions 2018’in üçüncü gününden satır başları

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali tüm hızıyla sürerken, etkinlik dün pazarlama ve reklam sektörlerinin yanı sıra televizyon ve sinema dünyasının da ünlü isimlerini ağırladı. Cannes Lions 2018’in üçüncü gününden öne çıkan oturumlar karşınızda.

Blockchain reklam sektöründeki ezberleri bozabilir mi?

Bilhassa son yılların en sıcak konularından biri olan ve dünya gündemini meşgul etmeye bir süre daha devam edecek gibi gözüken blockchain teknolojisi bu yıl Cannes Lions’ın es geçmediği konular arasındaydı. “Why Blockchain Has the Potential to Change Advertising Forever?” isimli oturumda blockchain teknolojisinin ajans – müşteri arasındaki geleneksel iş ilişkisini kökten ve verimli bir yönde nasıl değiştireceğine dair deneyim ve içgörülerini paylaşan Kiip CEO ve Kurucu Ortağı Brian Wong, oturumun ikinci yarısında sahneye Anheuser-Busch InBev Tüketici İlişkileri, İçgörü ve İnovasyondan Sorumlu Küresel Başkan Yardımcısı Lucas Herscovici’yi çağırdı.

Mobil pazarlama platformu Kiip ile AB InBev işbirliğinde, şirketin markalarından Bud Light, Budweiser, Michelob Ultra, Estrella, Stella Artois ve Lime-A-Rita için hazırlanan kampanyanın detaylarını ve sonuçlarını paylaşan ikili, Kiip tarafından geliştirilen Single Ledger isimli blockchain ürünüyle hayat bulan ve “blockchain temelli ilk mobil reklam kampanyası” unvanına sahip olan kampanyanın iki haftalık bir sürecin sonunda yarattığı etkiyi rakamlarla paylaştı.

Teknolojiyi insanileştirmek

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin kuyruğu hiç azalmayan ana salonu Lumière Theatre’ın bugün ağırladığı isimlerden biri de Apple Perakende Kıdemli Başkan Yardımcısı Angela Ahrendts’ti. “Reimagining the Retail Experience” isimli oturumda Apple Pazarlama İletişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı tor Myhren’in sorularını yanıtlayan Ahrendts, bir teknoloji markası olarak Apple’ın önceliğinin teknolojiyi “insanileştirmek” olduğunu belirterek veriye dayalı bir yaratıcılığın mümkün olmadığını söyledi. Apple olarak ölçümleme yapmaya başladıklarını ancak ölçümlemelerinin insani temasa ve hedef kitlelerine kendilerini nasıl hissettirdiklerini anlamaya odaklandığını belirten Ahrendts, oturumun ikinci yarısında Myhren ile birlikte bir dizi Apple mağazasının ardındaki mimari hikâyeyi izleyicilerle paylaştı.

Apple’ın dünyanın dört bir yanında faaliyette olan -ve faaliyete girmeye hazırlanan- mağazalarının fotoğraflarının izleyicilerle paylaşıldığı oturumda Apple olarak her mağazalarına sanatsal bir dokunuşta bulunmak istediklerini belirten Ahrendts, oturumun finalini yaratıcı sektörlerde kariyer hedefleyen genç kadınlara iki tavsiyede bulunarak yaptı: “Kendinize karşı dürüst olun. İçgüdülerinizi kullanın ve kimsenin size ne yapamayacağınız, ne yapmamanız gerektiğini söylemesine asla ama asla izin vermeyin.”

Büyük işbirliği

Reklamverenlerin büyük bir çoğunluğunun cinsiyet eşitliğine ve stereotipleri kırmaya odaklandığı günümüzde P&G de bugün CBO’su Marc Pritchard, Badger & Winters CCO’su Madonna Badger, Gazeteci Katie Couric ve Müzisyen Queen Latifah ile birlikte düzenlenen “Agents of Change” isimli oturumda HP Inc, Smirnoff, Wieden + Kennedy ile işbirliğine gittiğini duyurdu.

Pritchard’ın belirttiğine göre şu an medyanın yüzde 25’i kadınları nesneleştiriyor. Bu oranı sıfıra çekeceğini söyleyen Pritchard aynı zamanda reklam endüstrisindeki yöneticilerin sadece yüzde 20’sinin kadın olduğunun ve bu ittifak sayesinde bu oranın çok daha fazla yükseleceğinin altını çiziyor. #SheisEqual ismi verilen girişimle cinsiyet ayrımcılığı, kadınların erken yaşta evlendirilmesi gibi kadınları objeleştiren pek çok unsura son verilmesi planlanıyor. Girişimin lansmanı ise ABD New York’ta 28 Eylül’de yapılacak.

Teldeki adam: James Marsh

Theory of Everything, The King, Project Nim, Man on Wire ve The Night Of gibi uluslararası başarı yakalamış yapımların yönetmen koltuğunda oturan James Marsh da bugün Cannes Lions sahnesindeydi. “Finding Film in Fact, Fiction and Feeling” isimli oturumda Pulse Film’den David Karbassioun’un sorularını yanıtlayan Marsh, Project Nim’in yapım aşamasından Oscar ödülünün kariyerini nasıl değiştirdiğine ve bir başkasının yarattığı bir içeriği yönetmenin zorluklarına dair pek çok tecrübesini Karbassioun ile paylaştı.

Hayli samimi bir atmosferde, yönetmenin kişisel dünyasına bir yolculuk misali gerçekleşen oturumda izleyiciler Marsh’ın pek de büyük bir Star Wars hayranı olmadığını, daha ziyade “sanat filmleri insanı” olduğunu da öğrendiler.

Cannes Lions 2018’in -muhtemelen- en komik oturumu

Günün ve muhtemelen Cannes Lions 2018’in en eğlenceli oturumu “Jack of All Trades, Masters of Some” festivalin bu yıl ağırladığı üç “meşhur” ismin, Conan O’Brien, Chris Cuomo ve Shaquille O’Neal’in markalaşma hikâyelerine eşlik eden eğlenceli videolar ve bolca kahkahayla geçti.

Marka işbirliği ve markalaşma gibi konuların masaya yatırıldığı oturumda Conan O’Brien dijital platformların konvansiyonel medyaya kıyasla diyaloğa çok daha fazla imkân tanıdığının altını çizerken, “insanları mümkün olduğunca güldürmeye çalışıyorum” diyerek insanoğluna sevgisini izleyicilerle paylaşan Shaquille O’Neal ise Cuomo’nun viral videolar hakkında açtığı tartışmaya şöyle katkıda bulundu: “Bir videonun viral olup olmayacağı önceden kestirilemez. Bazı işler viral olur, bazı işlerin ise neden viral olduğunu anlamak zor.”

Viral video üretimi konusunda O’Neal’ın görüşünü destekleyen Conan O’Brien ise konuyla ilgili ufak bir tavsiyede bulundu meraklılarına: “Viral olmak, çabayla elde edilebilecek bir iş değil. Olursa olur, olmazsa olmaz. Viral olmak istiyorsanız yanlış yoldasınız. Komik bulduğunuz şeyleri yapın yeter.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.