Cannes Lions 2017 üzerine bir sohbet

Cannes Lions'ın yeni genel müdürü Jose Papa'ya, bu yıl Cannes'ın en büyük hit'lerini sorduk.

15.03.2017 - 11:37 | Tuğba Özögretmen

Cannes Lions'ta Jose Papa ile yollar ayrıldı

Geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana Cannes Lions‘ın genel müdür koltuğunda oturan Jose Papa’yla festivaldeki yenilikleri, kategorilerde yenilikleri ve konuşmacın odağındaki konuları konuştuk.

Bu yıl Cannes’da bazı kategoriler yeniden tanımlandı. Bu değişimin ardındaki motivasyon neydi?

Bu yıl Cannes’da, var olan ödüllere odaklandık ve sektördeki değişimlere ayak uyduracak sağlamlıkta gelişmeler kaydettik. Creative Effectiveness, Innovation, Media, Promo & Activatation ve Creative Data kategorilerinde yeniden tanımlamalara gittik.

Kısa süre önce Cannes Lions yönetiminin jüri başkanlarına, değerlendirme sürecinde cinsiyetçi önyargılardan uzak durmaları yönünde bir brief verdiğini öğrendik. Bu durum sonuçları nasıl etkiler dersiniz?

Bilindiği üzere her jürinin, sorumlu olduğu kategoride, kısa listeye bıraktığı işlerin altına imza atması gerekiyor. Şimdi ise getirilen yeni kriterle birlikte tüm jüri üyeleri, seçtikleri işlerin kadını nesneleştirmediğini ve cinsiyetçi bir önyargı bulundurmadığını doğrulamak zorunda. Bu hem Cannes Lions’ı hem de sektörü ileri götürecek devasa bir adım. Henüz sonuçların nasıl etkileneceği konusunda bir şey söyleyemeyiz ancak cinsiyetçi önyargıların daha önce olmadığı kadar tartışılıp ele alınacağını biliyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla kişisel olarak çeşitlilik meselesiyle yakından ilgileniyor ve festivalde kadın ve erkeklerin eşit temsiliyeti konusunda çalışmalar yürütüyorsunuz. Bu yıl bu konuda yeni neler var?

Tüm dünyada yaklaşık 100 ülkeden meydana gelen bir yaratıcı topluluk olarak Cannes Lions, sektörün ve yaşamın farklı yerlerinden gelen birçok kişiyi barındırıyor. Çeşitliliğin olmadığı bir yerde yaratıcılığın ileri gidebileceğine inanmıyor ve bu felsefeyi, jüri ve konuşmacıların toplumu iyi temsil ettiklerinden mümkün olduğunca emin olarak hayata geçiriyoruz.

Çeşitliliğin olmadığı bir yerde yaratıcılığın ileri gidebileceğine inanmıyoruz.

Konuşmacı programımızda her zaman, bize bu hedefimizi gerçekleştirmede yardımcı olabilecek bireyleri ön plana çıkararak ajansları, markaları ve diğer katılımcı işletmeleri cesaretlendirdik. Daha fazla genç insanın festivale katılmasını garantilemek istedik ve bu yıl 30 yaş altındaki katılımcılar için yüzde 10’luk fiyat indirimleri yaptık.

2016’da jüri üyelerimizin yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyordu ve her yıl bu anlayışı inşa etmeye devam ediyoruz. Yüksek potansiyele sahip kıdemli kreatif kadınlardan oluşan See It Be It programımız 2017’de dördüncü yılına girdi. Bizler de katılımcıları, kazandıkları deneyimleri ileri götürüp sektördeki cinsiyet eşitliğinin destekçileri olmaları için cesaretlendiriyoruz. 2015’te cinsiyetçi önyargılara meydan okuyan işleri ödüllendiren Glass Lion: The Lion for Change’i lanse etmiştik. Bu ödülün büyüdüğünü görmek bizi heyecanlandırıyor.

Health, Innovation and Entertainment Lions tarafındaki yenilikler neler?

Lions Innovation ve Lions Entertainment tarafındaki gelişmeler çok heyecan verici. 2017’de çok farklı şekillerde bir dönüşüme girdik. Lions Innovation, dünyanın farklı yerlerinden gelen start-up’lara özel olarak hazırlanan Discovery Zone’un lansmanı ile üçüncü yılına giren Lions Innovation, farklı teknoloji disiplinlerini, yine özel olarak yapılandırılmış “networking ve development” programında bir araya getiriyor. Discovery Zone; start-up’ların, gelecekteki partnerleri, yatırımları, işbirlikçileri ve sektörün en güçlü oyuncularıyla bağ kurmasına yardımcı olacak.

Lions Innovation ve Lions Entertainment tarafındaki gelişmeler çok heyecan verici.

Lions Entertainment ise 2017’de, yeni odak noktası “storytelling” ile ikinci yılına giriyor. Her şey bir kültür inşa etmek üzerine. Bu kültür; geleceğin tüketicileri için zaman öldürülecek adresler değil, gerçek içerik rotaları oluşturarak etkileşim kuran içerik üreticileri ve dağıtımcıları için tasarlandı. Lions Health ise dönüm noktası değerindeki sektörel gelişmelerin ve gelecek odaklı sağlık hizmetlerinin ön planında yer almaya devam edecek.

Bu yılın temalarına karar verirken tartışmalarınızın odağında neler vardı?

Teknoloji; çalışma, yaşama ve iletişim kurma stillerimizi dönüştürürken sektör de hızla değişiyor. Bizler de bu teknolojik inovasyonun ön sıralarında yer almaya devam etmek istiyoruz. Bu yıl sahnede bol bol -AI’dan MR’a- geleceğin inovatif içerik modellerine tanık olacaksınız.

Peki, bu yıl Cannes Lions’ın en büyük hit’i ne olacak?

Ha! Bunu görmek için ben de heyecanlanıyorum. İçerik programımız şekillenmeye devam ediyor ve heyecan verici pek çok gelişme olduğunu söyleyebilirim.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.