Çalışanların sorunları şirketlere pahalıya mal oluyor

Her gün işsizlik sorunun, çalışma saatlerinin azaltılmasının ya da yeni iş kaynaklarının ekonomiye ne gibi getirileri olacağının konuşulduğu ülkemizde aslında en büyük sorunlardan bir tanesi de mavi ve beyaz yakalı personelin günlük bireysel sorunları.

27.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Her gün işsizlik sorunun, çalışma saatlerinin azaltılmasının ya da yeni iş kaynaklarının ekonomiye ne gibi getirileri olacağının konuşulduğu ülkemizde aslında en büyük sorunlardan bir tanesi de mavi ve beyaz yakalı personelin günlük bireysel sorunları. Yurt dışında oldukça yaygın olan Çalışan Destek Programı Uygulamaları Türkiye’de farklı sektörlerde birçok şirket tarafından kullanılıyor olsa da henüz çok yaygın değil ve farkında olunmadan ülke ekonomisine ciddi bir kayıp olarak geri dönüyor.

 

Araştırmaya göre, çalışanların ortalama %11’i bireysel sorunları nedeniyle %17’lik bir performans kaybı yaşadıklarıydı. Bu veriyi 1.000 çalışanı olan ve ortalama aylık çalışan maliyeti 2.000 TL olan bir şirkete uyguladığımız takdirde yıllık kaybın parasal değeri 448.800 TL’ye ulaşıyor.

“100 En İyi Şirket” çalışan başına 2700 USD eğitim bütçesi ayırıyor …

Fortune tarafından tüm dünyada yapılan “100 En İyi Şirket” araştırmasının sonuçlarına bakıldığında bu şirketlerin İş ve Özel Yaşam Dengesi’ni sağlayabilmek için çalışanlarının eğitim masraflarının %75’ini ve tiyatro gibi kültürel aktivite bütçelerinin de % 50’sini karşılıyor. Ayrıca çalışanlara doğumgünlerinde izin veriyor ve çalışan başına 2700 USD eğitim bütçesi ayrılyor.

Avita Çalışan Destek Hizmetleri ve araştırma şirketi ERA da bu konuya dikkat çekmek amacıyla Şubat-Mart 2011 döneminde bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında 1000 ve üzeri çalışanı olan ve Türkiye’nin önde gelen 101 firmasının İnsan Kaynakları yöneticileri ile görüşüldü.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.