Büyük sıfırlama

Brand Week Istanbul’da yeni bir iş kültürü, yeni bir siyaset, yeni bir ekonomi ve yeni “ortak anlam arayışı” ihtimallerini analiz edeceğiz.
01.11.2022 - 10:20

Şirketlerin ömrü giderek kısalıyor. Öyle ki yeni girişimlerin yaklaşık yüzde 90’ı birinci yılını doldurmadan iş yaşamına veda ediyor. Biz o kadar şanslıyız ki! Bugünlerde Brand Week Istanbul’un 10’uncu yılını kutlamaya hazırlanıyoruz, 2023’te ise MediaCat’in 30’uncu yaşını karşılayacağız.

Ben iş hayatına girdiğimden bu yana -ki üniversiteye başladığım yıllara denk gelir- Türkiye’de yaşanan krizlerin sonu gelmedi. Pandemiyle birlikte bize özgü olan bu krizler tüm dünyayı da etkisi altına aldı. Karşı koyamadığımız global rüzgârlar krizlerin yanı sıra hayatımızı da radikal bir şekilde dönüştürdü, dönüştürmeye devam ediyor.

Hızlı dijitalleşme, iklim krizi, sosyal medya, streaming servisleri, dünyadaki paranın, kaynakların küçük bir grupta toplanması… Tüm bunlar gündelik yaşantımızı, işimizi, psikolojimizi, sosyalleşme pratiklerimizi, ilişkilerimizi, üretim ve tüketim anlayışımızı, hakikatle olan derdimizi, ritüellerimizi, hafızamızı hatta evimizdeki hâl ve tavırlarımızı, tabiri caizse inanılmaz şekilde resetledi. Hayat değil 10 sene öncesi, bir yıl öncesinden bile çok farklı. Kimi zaman ürküten kimi zaman heyecanlandıran bu hızlı dönüşümde hayatta kalabildik, adapte olabildik, öğrenebildik, sektör olarak birbirimize ilham verebildik.

Time to Reset

Tüm bu yaşadıklarımızdan sonra bu sene Brand Week Istanbul’un temasına “Time To Reset” dedik. Bir başka deyişle “yeniden başlama zamanı” ya da “büyük sıfırlama.”

İnsanlık olarak bizi bekleyen birçok soru ve atmamız gereken birçok kolektif adım var: iklim krizi, ekonomik adaletsizlikler, göçler, kültürel ve askerî savaşlar, yetenek krizi… Bağlayıcı hikâyelerimizi kaybediyor gibiyiz. Peki, bu konuda neler yapabiliriz?

Krizleri yönetmeyi öğrenmek ya da bir doğa kanunu gibi yaşamaktansa; yazgımızı elimize alıp daha akıllıca daha kapsayıcı daha yaratıcı ve köklü gelecek tasarımları üzerine düşünmeliyiz.

Brand Week Istanbul’da bu senaryoları konuşacağız. Yeni bir iş kültürü, yeni bir siyaset, yeni bir ekonomi ve yeni “ortak anlam arayışı” ihtimallerini analiz edeceğiz.

Bizler yaratıcı endüstrilerde çalışan insanlarız. Algoritmalara ve makinelerin önerilerine terk edilmiş bir hayata, doğaçlamayı, sürpriz öğesini, heyecanı yeniden eklemek için çalışıyoruz. Brand Week Istanbul da yoğunlaştırılmış bir şekilde Time to Reset teması altında bu deneyimi yaşatacak katılımcılara.

Sizler için seçtim…

Öncelikle çok sıcak konularla başlayalım.

Türkiye Gündemi: Enflasyon, yetenek göçü, yoksullaşma şu an için en büyük sorunlarımız. Her birine özel bir gündem ayırdık. Bu başlıkları, ev içinde yaşadığımız zorluklardan işe ve toplumsal hayatımızdaki etkilerine kadar her yönüyle analiz edip, en kısa zamanda nasıl geride bırakabileceğimizi tartışacağız.

Her Seçim Bir Başlangıçtır: 2023 yılında bizi bekleyen, Türkiye’nin geleceği açısından kritik bir seçim var. Z Kuşağı, kararsızlar, duyguları ve aklı arasında gidip gelen seçmenler, yeni sosyal medya yasasının etkisi, toplumun siyasilerden beklentileri… Tüm bunları siyasal iletişimciler, akademisyenler ve araştırmacılar tüm boyutlarıyla tartışacak. Bu yılın en ilgi gören programlarından biri olacağını düşünüyorum.

Bunlar dışında…

Sanatçılar, müzisyenler, yazarlar, fark yaratan kadınlar, aktivistler, bilim insanları, teknoloji liderleri, filozoflar, girişimciler… Sahnede bu yıl bir kez daha çok geniş bir etki ve ilham dünyasından yüzlerce isim ışığını paylaşacak bizlerle.

Yeni bir başlangıç; iş dünyası, toplum ve birey için ne anlama geliyor, değişim fikri yaşamın farklı bağlamlarına nasıl yansıyor, tüm konuşmacılarımız kendi perspektifinden bu konuyu işleyecek.

Hatta konuşmacılarımızın yanıtlarını sunacağı birkaç provokatif soru paylaşayım burada:

  • Ekolojik bir medeniyet nasıl tasarlanabilir?
  • Hapishanedeki mahkûmların hayatına yaratıcılık nasıl dahil edilir?
  • Beynin yapısını farklı düşünmek, bizi demokrasiye nasıl yaklaştırır?
  • Pişmanlık başarıya giden yolda nasıl avantaja çevrilebilir?
  • Siyaset, edebiyattan neler öğrenebilir?
  • Spor kültürümüzdeki toksik sorunlardan nasıl kurtulabiliriz?
  • Makine-insan ilişkisini korkutucu olmaktan nasıl çıkarabiliriz?

Bunlar hepimizi ilgilendiren konular. İş dünyası için de çok spesifik, akademik yönü kuvvetli önerilerimiz var programda:

Türkiye’nin En Sevilen Markaları ve Türkiye’nin En Güvenilen Ünlüleri araştırmalarımızı açıklayacağız, influencer ekonomisini çok boyutlu bir şekilde ele alacağız, globalde konuşulan sıcak tüketici ve yaratıcılık trendlerini World Stage programında işleyeceğiz. Pazarlama alanında yetkinliklerini geliştirmek isteyenler için de katılımcılara sonunda sertifika sunacağımız P&G Brand Academy ve Next Akademi programlarımız var.

Yaratıcı endüstrilerimizin güncel ve sofistike bakış açılarını tartışacağımız Creators Academy de heyecan verici bir içerik sunacak. Bu program da katılımcılarına sertifika sunacak.

Genç hikâye anlatıcıları en önemli gündemlerimizden biri

Brand Week Istanbul 10 yıldır, gençlerin ve öğrencilerin Türkiye ve dünya konusunda daha fazla bilgi edinebilmeleri, iş dünyasını yakından tanımaları ve yeni perspektifler kazanmaları için erişilebilir katılım seçenekleri sunuyor. Bu yıl da binlerce öğrenci bizimle birlikte olacak.

Bunun yanı sıra, sektörümüze yeni yetenekler ve genç bakış açıları kazandırmayı önemsiyoruz. Yeni hikâye anlatıcılarına her zaman ihtiyacımız var. Kültürel hayatımızı ve yaratıcı endüstrileri çölleşmeden kurtarmanın en sürdürülebilir çözümü yeni ve farklı seslere yer açmak. Portfolyo Buluşmaları programında bu genç seslerin çalışmalarını inceleyeceğiz; sektörümüzün kıdemli isimlerinin geribildirimlerini paylaşacağız. Keyifli ve aydınlatıcı bir networking deneyimi olacağına inanıyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.