BP ilk çeyrek karını ikiye katladı

Petrol devi BP ilk çeyrek karını ikiye katladı. Avrupa'nın ikinci büyük petrol şirketi BP'den yapılan açıklamada, geçen yıl Ocak-Mart aylarını kapsayan...

27.04.2010 - 00:00 | MediaCat

Petrol devi BP ilk çeyrek karını ikiye katladı. Avrupa’nın ikinci büyük petrol şirketi BP’den yapılan açıklamada, geçen yıl Ocak-Mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte 2,6 milyar dolar kar eden şirketin bu yıl söz konusu çeyrekte karının 6,1 milyar dolar olduğu bildirildi.

Şirket geçen yıl son çeyrekte ise 4,3 milyar dolar kar elde etmişti. BP’nin karının artmasında, 2010 yılının ilk üç ayında ortalama 76 dolar olan petrol fiyatlarının etkisi oldu. Bir yıl önce petrol fiyatları ortalama 41 dolarda seyretmişti.

BP, geçen yıl petrol üretiminin yatay bir seyir izlediğini ve bu yıl içinse üretimin 2009’a göre biraz düşük olmasını beklediklerini bildirdi.

Geçen yıl ilk çeyrekte 48,1 milyar dolar gelir elde eden şirketin bu yıl ilk çeyrekteki geliri yüzde 55 artarak 74,4 milyar dolar oldu.

Şirket, geçen yıl son çeyrekte ise yüzde 73,6 milyar dolar gelir elde etmişti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.