Borsanın yeni pusulası Twitter

Yapılan bir araştırma, sosyal iletişim sitesi Twitter’ı kullananların yazdığı mesajların takip edilerek...

21.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Yapılan bir araştırma, sosyal iletişim sitesi Twitter’ı kullananların yazdığı mesajların takip edilerek, borsanın seyrinin üç gün önceden belirlenebileceği fikrini ortaya attı. İngiliz Daily Mail gazetesine göre, son dönemde yapılan bir çalışma, Twitter kullanıcıları arasındaki genel havanın, borsalardaki hareketleri nerdeyse bir hafta öncesinden gösterebileceğini savundu.

ABD’li bir bilgisayar mühendisi, kullanıcılar arasındaki ruh haliyle ABD’nin gösterge endekslerinden Dow Jones’ın hareketlerinin yüzde 90’a yakın bir oradan uyuştuğunu söyledi. Bu bağlantı, borsa işlemcilerinin bir gün Twitter ve benzer blogların kullanıcılarının mesajlarını takip ederek, tahminde bulunabilme olasılığını da ortaya koydu. Dikkat çeken bu araştırma sürecinde ABD’deki Indiana Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 2008’de 10 ayda toplam 2.7 milyon kullanıcıdan gelen 9.8 milyondan fazla iletiyi incelemelerinin ardından böyle bir bağlantının varlığını fark etti. 

Araştırma ekibi, kullanıcıların hislerini anlatan iletileri seçti ve bu mesajları; sakin, dikkatli, emin, hayati, kibar ve mutlu kategorilerine ayırdı. OpinionFinder adlı, internet üzerinden kullanıcıların hareketlerini takip eden bir uygulama da aynı zamanda ileti yazanların iyimser ya da kötümser olup olmadıklarını ve zaman içinde düşüncelerinin nasıl değiştiğini inceledi. Ekip daha sonra, kamuoyunda değişen fikirleri ortaya çıkarıp, bu sonuçları borsaların kapanış değerleriyle kıyasladı.

YÜZDE 86.7 PARALELLİK GÖSTERİYOR
Indiana Üniversitesi Bilgi Teknolojileri bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Johan Bollen, “Günlük tahminlerin, Dow Jones Sanayi Endeksi’nin kapanış değerleriyle yüzde 87.6 oranında paralellik gösterdiğini gördük” dedi. Teknoloji dergisi Wired’a konuşan Bollen, “Sonuçları gördükten sonra, sırtımı koltuğa dayadım. Bu gerçekten harika bir keşif” dedi. Araştırma ekibinin emin olmadığı şeyse, “sakin” kategorisinin borsa hareketleriyle ne kadar bağlantılı olacağı. Bollen, “Aslına bakılırsa, kullanıcıların iletilerine bağlı olarak oluşturduğumuz sakinlik endeksi, Dow Jones Sanayi Endeksi’nin ikiyle altı gün arasında nasıl hareket edeceğini tahmin etmek için iyi bir yöntem” dedi.

Bollen ek olarak kamuoyunun fikirlerine, küresel ekonomide dalgalanmaların yoğun bir şekilde hissedildiği zamanlarda da başvurduklarını söyledi ve “Onlar tahmin edilmesi en zor zamanlar oluyor. Başkanlık seçiminde, kamuoyunda bu seçimin finans piyasalarını derinden sarsacağına yönelik bir kanı hâkimdi… Ancak algoritmalarımız, Dow Jones’ın o zamanki hareketlerini tahmin edebilmişti” diye konuştu.

hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.