‘Biz kreatiflerin de silahları güçlü’

Naziler Nazilere karşı olduğunda…

04.02.2016 - 16:33 | Alev Kaynak

'Biz kreatiflerin de silahları güçlü'

Geçtiğimiz dönemde kaydadeğer birçok yarışmadan ödül toplayan “Nazis Against Nazis” karşı-projesini hatırlarsınız. Projenin mimarlarından GGH Lowe Stratejik Planlama Başkanı Philipp Schwartz’la yaratıcılığın bir silah olarak kullanılabilecek tekinsiz gücünü konuştuk.

Kampanya, Nazi gösterilerinin uğrak noktası olan Wundsiedel kasabasında yerel bir sonuç mu hedefledi yoksa daha ulusal çapta bir tehlikeye dair farkındalık mı yaratmayı amaçladı? Malum, Avrupa’da yükselen bir sağ trend var.

Kampanya, Almanya’da demokratik değerler inşa etmeye çalışan sivil toplum kuruluşu ZDK için geliştirildi. ZDK, neo-Nazilerin aşırı sağ örgütlerden bağlarını koparabilmelerini sağlayan “EXIT-Deutschland” diye bir program yarattı. Müşterimiz de biz de aşırı sağ fanatikliğin Almanya’da hâlâ büyük bir sorun olduğunu biliyoruz. Geleneksel karşı anlatıların ve yöntemlerin de arzu edilen etkiyi sağlayamadığını, dolayısıyla bu inatçı sorun için daha modern yollar üretmemiz gerektiğine inanıyorduk.

İnsanları eğitmeye çalışan konvansiyonel kampanyaların kökleri çok derinlere ulaşan bu problemle baş edebileceğine inanmıyorum. Ama biz kreatifler olarak konuya dair bir farkındalık yaratıp, her türlü fanatikliğe karşı koyacak inovatif yollar olduğunu gösterebiliriz topluma.

Sonuçlar nasıldı peki?

“Naziler Nazilere Karşı” işinin diğer birçok kampanyadan farklı olmasının ve bu kadar büyük bir etki yaratmasının nedeni mesaj verme kaygısı taşıyan bir kampanyadansa fanatiklikle savaşacak yepyeni bir mekanik geliştirmiş olmamız. “Anti-bağış” fikri, Almanya’nın diğer şehirlerinde gerçekleşen 20’den fazla gösteride daha kullanıldı. Sağ radikalliğe karşı çıkan birçok başka inisiyatife de uyarlandı.

Kampanya edindiği medya kazanımlarının yanı sıra birçok ödüle de layık görüldü. Sizin için bir başarı ölçütü olur mu bunlar?

Bu konuda bir sürü farklı perspektif var. MullenLowe Group için başarının ana metriği, müşterilerimiz için “ilgi çekme” pazarından pek de adil olmayan bir pay kapabilmek. Bu kampanyayla da bunu kesinlikle başardık, dolayısıyla gururluyuz. Toplumun fikirlerimizi görüp takdir etmesi, benim gözümde en büyük değer.

Gerçekten değerli olan bir başka şeyse ZDK ve EXIT-Deutschland’ın yeterince para toplayabilmesinde payımızın olması. Bu sayede en azından bir yıl boyunca daha çalışmalarına devam edebildiler. Ama tabii ödüller de çok önemli ve “Nazis Against Nazis” ile 100’ün üzerinde ödül kazandık. Bu bir enflasyon gibi görünüyor ama bizim endüstrimizde bu ödül oyununa karşı koyabilmek gerecekten güç.

Benedikt Holtappels “Büyük reklamlar, sosyal değişimi beraberinde getirir.” demişti. Siz ne dersiniz?

Yaratıcılığın farklı istikametlere yönlendirilebilecek büyük bir gücü var. Biz kreatiflerin de güçlü bir silahı var. Umarım her zaman en iyi amaç için kullanılıyordur bu silah tabii.

Geçenlerde inanılmaz entelektüel olan yakın bir kreatif arkadaşım polis akademisi öğrencilerine bir konuşma yaptı ve dinleyicilerini terörizmdeki yaratıcılığa karşı uyardı. Bunun dünyaya yönelik ciddi bir tehdit olduğu konusunda bence fazlasıyla haklı. Yaratıcılığın yalnızca şirketlerin daha fazla ürün satabilmesi için kullanılması çok umurumda değil, yeter ki bu silah insanlığa karşı kullanılmasın.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.