Bill Gates: Türkiye’de her eve bir bilgisayar

Microsoft Başkanı ve Baş Yazılım Mimarı Bill Gates, öğrenciler, basın mensupları ve işadamlarıyla buluşmak amacıyla İstanbul’da.

30.01.2006 - 00:00 | MediaCat

Microsoft Başkanı ve Baş Yazılım Mimarı Bill Gates, öğrenciler, basın mensupları ve işadamlarıyla buluşmak amacıyla İstanbul’da. Gates, Türkiye’ye yaptığı bu üçüncü ziyaretinde, Microsoft’un ilk defa bilgisayar kullanacaklara yönelik ‘İlk Bilgisayarım’ kampanyasını tanıttı.

Çırağan Sarayında düzenlenen basın toplantısına katılan Gates, basın mensuplarına, ‘İlk Bilgisayarım’ kampanyasının, Microsoft’un bilgiye her zaman, her yerden ve her cihazdan ulaşma vizyonu doğrultusunda Türkiye’ye büyük bir fırsat sunduğunu söyledi. Gates, bilgisayar satın almada en büyük problemin, yapılan pazar araştırmalarına göre uygun şartların oluşamaması olduğuna dikkat çekerek, kampanyanın bu konuda büyük bir adım olduğunu ifade etti.

Bu yılın ilk yarısında Türk Telekom, Intel ve önde gelen bilgisayar üreticileriyle birlikte sunulacak kampanya, cazip aylık ödeme seçeneklerine sahip olacak. En uygun şartlarda kullanıcılarla buluşacak bilgisayarlar, ilk defa bilgisayar kullanacaklara yönelik tasarlanan Windows XP Starter Edition Türkçe versiyonunun da aralarında bulunduğu farklı konfigürasyonlara ve geniş bant internet erişimine sahip olacak.

‘İlk Bilgisayarım’ kampanyasında kullanıcılarla buluşacak bilgisayarlar, anti virüs yazılımları, eğitim yazılımları ve çocukların istenmeyen web sayfalarına girmesini engelleyen kontrol aracı da içeriyor.

EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ
Bill Gates, basın toplantısında ayrıca dünya üzerindeki birçok ülkede hayata geçirdikleri ‘Eğitimde İşbirliği’ programının Türkiye’de de bilgisayar okuryazarlığının artmasında önemli rol oynadığını ifade etti. Microsoft, bu programla öğretmen eğitiminden, eğitim karar destek sistemlerine kadar birçok alandaki çözüm ve hizmeti Milli Eğitim Bakanlığına ücretsiz olarak sunuyor. ‘Eğitimde İşbirliği’ kapsamındaki Microsoft Öğretmen Eğitimi Akademisi’nde, bugüne kadar 78 binin üzerinde öğretmen online ortamda temel bilgisayar eğitimi aldı.

Bilişim teknolojilerinde yaşanan değişimler ve bilişimin oluşturduğu yeni istihdam fırsatları Gates’in değindiği diğer bir konu oldu. Gates, bilişim teknolojileri kullanarak başarıya ulaşan ülkeri örnek olarak gösterdi ve yazılımın yanında servis hizmetleri alanındaki fırsatlara işaret etti. Online reklamcılık sayesinde yeni iş modellerinin gündeme geldiğini ifade eden Bill Gates, önümüzdeki dönemde web servislerinin daha da gelişeceğini ve yazılımın da servis kavramının altında yer alacağını söyledi.

Öte yandan Bill Gates, Türkiye programı kapsamında Maslak TIM Show Center’da 2500 öğrenciyle bir araya geldi. Teknolojinin geleceği konusunda bir konuşma yapan Gates, ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.