MediaCat

Beş adımda Omid Kordestani

Twitter’ın yeni yönetim kurulu başkanına yakın plan.

Beş adımda Omid Kordestani

Twitter hareketli zamanlardan geçiyor. Operasyonlarını düzene koymak amacıyla 336 çalışanının işine son verdiğini duyuran marka, geçtiğimiz günlerde yönetim kurulu başkanlığı görevine Omid Kordestani’yi getirdiğini duyurarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Şimdilerde internet, Kordestani’nin gelişinin Twitter’ın odak noktasının teknik inovasyondan para kazanmaya doğru kayabileceğine işaret ettiğini fısıldıyor.

Bu atamanın markanın ve yeni yönetim kurulu başkanının akıbetini ne yönde etkileyeceğini görmek için beklerken, Omid Kordestani’yi daha yakından tanımanın tam sırası.

– 1953 yılında Tahran’da doğan ABD vatandaşı Omid Kordestani Stanford Business School’dan mezun ve tahmini 1,9 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

– 12 yıldır teknoloji sektöründe olan Kordestani Netscape Communications’ta iş ölçeklendirme ve HP’de iş geliştirme alanlarında görev aldı. Bununla birlikte kendisi çoğu kimse tarafından Google’daki kıdemli başkan yardımcılığı ve iş geliştirme başkanlığı görevlerinin yanı sıra Vodafon’daki direktörlük göreviyle tanınıyor.

– Google ekibine 1999 yılında katılan Omid Kordestani satış operasyonları ve markanın dünya genelindeki gelir gelişiminden sorumluydu ve 2006 yılında, eski kar oranlarını yıkarak, markaya 10 milyar dolar tutarında bir gelir kazandırdı. 2014 yılında iş geliştirme başkanı olarak atandıktan sonra Kordestani, markanın tüm pazarlama ortaklıklarını ve gelir ilişkilerini yönetmeye başladı.

– Omid Kordestani Time dergisinin 2006 yılında yayımladığı “100 people who shape our world list” (Dünyamızı şekillendiren 100 insan) listesinde kendisine yer bulmayı başarmış, dünyanın en etkili isimlerinden biri.

– Henüz gelir gelmez, yalnızca varlığıyla Twitter’a değer katmayı başaran Omid Kordestani’nin atanmasının ardından Twitter’ın hisse senetlerinin değeri yükseldi.

Kaynak: Technoworld.com, sosyal medya fotoğrafı: Gen Kanai@flickr

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.