Bekarlığın sultanlığını süren marka: Alibaba

Alibaba, Çin'in alışveriş bayramı olarak nitelendirilen "Singles Day"i 9,3 milyar dolar ciro ile kapattı.

12.11.2014 - 13:31 | Ali Kuru

Bekarlığın sultanlığını süren marka: Alibaba

Çin’de “Sevgililer Günü” karşıtı bir uygulama olarak her yıl kutlanan “Bekarlar Günü” (Singles’ Day), aynı zamanda ülkenin en önemli alışveriş etkinliği konumunda. “11/11” esprisi ile her yıl 11 Kasım’da kutlanan bu bir günlük etkinlikte elde edilen satışların toplamının, ABD’nin en önemli alışveriş dönemleri olan Şükran Günü, Kara Cuma (Black Friday), Siber Pazartesi (Cyber Monday) ve Noel alışverişlerinin toplamını “katladığı” düşünülürse, etkinlik için aynı zamanda “dünyanın en önemli alışveriş olayı” ifadesini kullanmak da yanlış olmaz.

Çin’in en büyük online alışveriş platformu Alibaba, resmi kurumsal Twitter hesabından attığı tweet ile, bu yıl Bekarlar Günü’nün sonunda 9,3 milyar dolar satış rakamına ulaştığını duyurdu. Bünyesinde yer alan Tmall.com’un beş yıl önce yürüttüğü kampanya ile bir alışveriş festivaline dönüştürdüğü bu özel günün dolaylı yaratıcısı da olan Alibaba, Forbes‘a göre, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 5,8 milyar dolar satış rakamına ulaşmıştı.

Techrunch‘ın haberine göre Alibaba’nın elde ettiği satış rakamına çok çeşitli ürün grupları katkı sağlıyor. Haberde servis üzerinden bu yıl 11 Kasım’da 12 milyon büyük ev gerecinin satıldığına dikkat çekiliyor. 50 binin üzerinde satış gerçekleştirilen otomobil de, bir başka dikkat çeken kategoriyi oluşturuyor. Yine, satışa basit ürünlerin katkısı da azımsanmayacak düzeyde; Techrunch, Bekarlar Günü’nde servisin 200 bin paketin üstünde deterjan sattığını söylüyor.

Günün sonunda elde edilen en ilginç veri ise, tüm satışların yüzde 42,6’sının mobilden gelmiş olması. Servisin Eylül ayında 217 milyon aktif mobil kullanıcıya ulaştığını duyurduğu hatırlanacak olursa; bu oran aynı zamanda yaklaşık yüz milyon kullanıcının Alibaba’da mobil cihazları ile alışveriş yaptığının da bir göstergesi.

Kaynak: Techrunch ve Forbes

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.