Beatles’ın PR ustasından ‘branding’ dersleri

Rolling Stones’u markalaştıran isim Loog Oldham Advertising Week’te konuştu.

26.09.2013 - 11:45 | Tuğba Özögretmen

Rolling Stones’u markalaştıran isim Loog Oldham Advertising Week’te konuştu.

Bu yıl 10’uncu kez reklam ve pazarlama dünyasını New York’ta bir araya getiren Advertising Week etkinliğinin konuşmacılarından biri de, 1963 ile 1967 yılları arasında Rolling Stones’un menajerliğini ve yapımcılığını; 60 öncesinde ise Beatles ve Bob Dylan’ın PR’cılığını üstlenen usta isim Andrew Loog Oldham’dı.

Rolling Stones imajını inşa edip yerleştiren isim olarak da bilinen Oldham konuşmasında, döneme ait anılarından örnekler vererek güçlü bir ‘branding’ yaratmanın yollarına değindi. Bugün birçok reklamcının, yeni bir çığır açan efsane rock grubunun markalaşmasında büyük emeği olduğunu söyleyen 69 yaşındaki Oldham, Beatles ve Rolling Stones arasındaki farkı, “The Beatles şov dünyasının bir parçası gibi görünüyordu ve bu çok önemli bir noktaydı. Rolling Stones için en önemli şey ise o dünyadan uzak kalıyor olmasıydı” sözleriyle anlattı.

Halkın sahiplenebilmesi için beş kişiye ihtiyaç olduğunu, altı kişinin bir müzik grubu için çok fazla olduğunu düşünen Oldham, yola altı kişi olarak çıkan Rolling Stones’un klavyecisi Ian Stewart’ı yalnızca stüdyoda çalması yönünde de ikna etmişti. Grubun ‘bad boy’ imajının da kurucusu olan Oldham, ünlü ‘Paint It Black’ şarkısını ‘Paint It, Black’ olarak, kurnazca bir hamleyle nasıl dönüştürdüğünü şu sözlerle anlattı: “Yaptığım şey yalnızca oraya bir virgül koymaktı. Çünkü müzik şirketinden, ‘Bundan emin misiniz? Orada bir virgül var’ şeklinde telefonlar alacağımı biliyordum ve bu bize tanınırlık sağlayacaktı. Eğer haftada 10, 12 ya da 20 şarkı çıkarıyorlarsa, şarkılarda bizim tanınmamızı ve fark edilmemizi sağlayacak bir şeyler olmalıydı.”

Grubun albümlerinin art direktörlüğünü de üstlenen Oldham, grubun kendi adını taşıyan ilk albümlerinin kapağına grubun adını yazmayarak, çevrelerinde esrarengiz bir çember yaratmak istemişti. Oldham konuşmasında bu planını, “Albümün kapağına isim yazmadan çıkarttım ve bu gerçekten başarılı bir hamleydi. Müzik şirketine ise bu fikirde benimle mutabık olmamaları halinde şarkı kayıtlarını kendilerine vermeyeceğimi söyledim” sözleriyle anlattı.

Konuşmasında ‘branding’in püf noktalarına değinen Oldham güçlü bir marka yaratmanın sırlarını, karşınıza alıp mücadele edebileceğiniz bir düşman bulmak (Rolling Stones için bu düşman Beatles değil, daha çok Elvis ya da Cliff Richard’dı) ve fazla kafa yorup zaman kaybetmek yerine sağlam bir imaj yaratmak üzere hızlı hareket etmek olarak belirtti: “İçinde su olup olmadığını bilmeden önce havuza atlamalısınız.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.