BBC’de 2 bin 800 kişi işten çıkarılacak

İngiltere'nin saygın yayın kurumu BBC'de işten çıkarmalar tekrar gündeme

18.10.2007 - 09:46 | MediaCat

İngiltere’nin saygın yayın kurumu BBC’de işten çıkarmalar tekrar gündeme geldi. BBC Genel Direktörü Mark Thompson’un 2 bin 800’yi kişinin işten çıkarılmasına yönelik planı yarın açıklaması bekleniyor.

Thompson’un muhtemel adımına karşılık çalışanlar ve sendikalar, yayın kalitesinin düşebileceği uyarısında bulundu. Ayda 35 milyon kişinin ziyaret ettiği belirten kanalın internet sitesinin de işten çıkarmalardan etkileneceği kaydedildi. İşten çıkarmalar olacağına dair kanaat nedeniyle çalışanların moralsiz ve Thompson’un ne yapmaya çalıştığına dair soru işaretlerine sahip oldukları bildirildi. Çalışanlardan biri, “Çalışanların morali çok kötü.” şeklinde konuştu.

200’den fazla ülkeye yayın yapan BBC World ve BBC World radyo kanalı ise işten çıkarmalardan direk olarak etkilenmeyecek.

Sendikalar, 500-600 kişinin haber bölümünden olmak üzere toplam 2 bin 800 kişinin işten çıkarılmasını beklediklerini kaydetti. BBC Genel Direktörü Thompson, 6 yıllık dönemde şirketin 2 milyar sterlin açığı olduğunu öne sürerek çalışan sayısının azaltılması gerektiğini ifade etti. Ancak çalışanlar ve uzmanlar, işten çıkarmaların yayın kalitesi etkileyeceği görüşünde. Westminster Üniversitesi’nden Profesör Steven Barnett, BBC’nin “Muhabirimizden” gibi kaliteli yayınların etkileneceği yorumunda bulundu. BBC’de 2 yıl önce de 3 bin 780 kişinin işten çıkarılmasına ilişkin bir plan açıklanmıştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.