Baumax da Türkiye’ye yatırım kararı aldı

Bauhaus, Praktiker, Tekzen ve Koçtaş'tan sonra Avusturyalı Baumax da Türkiye'ye yatırım...

20.05.2008 - 11:04 | MediaCat

Bauhaus, Praktiker, Tekzen ve Koçtaş’tan sonra Avusturyalı Baumax da Türkiye’ye yatırım kararı aldı. Dört yıldır Türkiye pazarını izleyen Güneydoğu Avrupa’nın en büyük yapı marketler zinciri Baumax, iki yılda 10 mağaza açacak. Toplam 120 milyon Euro’luk yatırımla İstanbul, Ankara, İzmir, İzmit, Bursa ve Eskişehir’de kurulacak marketlerde 1.500 kişiye istihdam sağlanacak.

Resmî bir ziyaret için dün Ankara’ya gelen Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in 70 kişilik delegasyonu içerisinde yer alan Baumax Yönetim Kurulu Başkanı Martin Essl, Viyana’da Zaman’a açıklamalarda bulundu. Avusturya’nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Macaristan, Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya’da toplam 130 marketi bulunan firmanın patronu Essl, Türkiye’de 2009 yılına kadar 10 ila 15 bin metrekare büyüklüğünde 10 mağaza açacaklarını bildirdi.

Arsaların satın alındığını kaydeden Essl, üçü şu an aktif olan ‘satın alma departmanı’ kurduklarını ifade ederek, “İstanbul’da yönetici grubu kuruyoruz. İlk elemanları, işe almaları bu grup yapacak. Genel merkezimiz İstanbul’da olacak ve genel takibat bu merkezden gerçekleştirilecek.” dedi. Açılacak her bir mağazada 100-150 işçi çalışacak.

Baumax başkanı Essl, mağazalarında satılacak ürünleri Türkiye’de yaptıracaklarını da dile getirdi. “Lokal sanayi ve imalathaneleri teşvik edeceğiz. Bizimle birlikte onlar da büyüyecek. Kaliteli ürün üretecek firmaların ürünlerini Avrupa’daki şubelerimize de vereceğiz.” ifadelerini kullanan Avusturyalı işadamı, şunları aktardı: “Kendimizi tamamen bir hizmet sektörü olarak gördüğümüz için Türkiye’deki müşterilerimizi anlamaya çalışacağız. Ucuz fiyat politikası uygulayacağız. Sistemimizi müşteri memnuniyeti yönünde geliştirme gayreti içerisinde olacağız. Türkiye’de dekoratif ürünler çok ilgi çektiği için ürünlerimizin yüzde 50’sini bunlar kapsayacak.” Dört farklı kategoride ürünler satan mağazalar zincirinde bunları belirten dört farklı renkte bölümler olacak; bayanlara hitap eden ‘evime özel’ kategorisi ve daha çok erkeklere hitap eden inşaat, teknik ve bahçe ürünleri kategorileri. Do it yourself (kendin yap) fikri ile profesyonel anlamda yapı marketlerini hayata geçiren firma, müşterisine her alanda en uygun ve kapsamlı yapı malzemelerini sunuyor. Firma, geçen yıl 400 bin müşterisine ücretsiz ‘ev nasıl kurulur, parke nasıl döşenir, montaj nasıl yapılır vs.’ seminerleri verdi.

Avrupa’nın en gözde 10 şirketi arasında

Avusturya’da 32 yıl önce bir aile şirketi olarak kurulan Baumax, halen 8 ülkedeki 130 mağazasında 8 bin 500 işçi çalıştırıyor. 1,2 milyar Euro cirosu olan Baumax’ın, 2012 hedefi 2,5 milyar Euro. Amerikan Fortune dergisi tarafından Avrupa’nın en gözde 10 şirketinden biri seçilen Baumax, aynı zamanda Avrupa’da en çok istihdam sağlayan şirketler arasında. Essl ailesinin Viyana’da bir de özel müzesi bulunuyor. Modern sanatla ilgilenen ailenin bu müzede 6 bin sanat eseri koleksiyonu yer alıyor. Essl ailesi, genç sanatçıları teşvik için her iki yılda bir Essl ödülü veriyor.

Kaynak:Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.