MediaCat

Başvurulan ilk kaynak internet!

Global Web Index* Araştırması’na göre; Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının** yüzde 39’u, gündemde bir değişiklik olduğunda ilk olarak internetteki haber sitelerine başvuruyor. TV haber kanalları ise yüzde 28 oranla, internetin oldukça gerisinde yer alıyor.

Başvurulan ilk kaynak internet!

Global Web Index* Araştırması’na göre; Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının** yüzde 39′u, gündemde bir değişiklik olduğunda ilk olarak internetteki haber sitelerine başvuruyor. TV haber kanalları ise yüzde 28 oranla, internetin oldukça gerisinde yer alıyor.


 
Erkeklerin yüzde 42′si haber kaynağı olarak haber sitelerini tercih ediyor

Türkiye’de interneti aktif şekilde kullanan erkeklerin yüzde 42′si haber sitelerini tercih ederken, kadınlarda bu oran yüzde 35. İlk haber kaynağı olarak haber sitelerini kullanan kadın-erkek kırılımdaki bu farklılık, geleneksel mecralarda gözlemlenmiyor. TV ve gazeteyi ilk haber kaynağı olarak kullananlarda erkek ve kadınların oranı eşit olarak dikkat çekiyor.


 
16-54 yaş aralığı haber sitelerine, 55-64 arası Tv haber kanallarına başvuruyor

İlk haber kaynağı olarak internet, TV ve gazete mecralarını tercih etmede yaş kırılımlarına bakıldığında; 25-34 yaş grubu haber sitelerini en yüksek oranda kullanan kullanıcıları oluşturuyor. 55-64 yaş aralığındakilerin ise ilk haber kaynağı TV haber kanalları.
 

Türkiye’de haber sitelerine rağbet dünya ortalamasının üstünde

Türkiye’de haber sitelerinin haber almada tercih edilen ilk kaynak olmasının yanında, diğer dünya ülkelerine kıyasla daha yüksek oranda tercih edilmesi de dikkat çekiyor. ABD ve İngiltere’de haber alınan ilk kaynak TV haber kanalları.
 
* Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 32 ülkede 100.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada online anket yöntemi kullanılmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.

** Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/vokvFN )

 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.