Başkanlık yarışında kıyasıya rekabet

Türkiye, yerel seçimlere kilitlendi. Özellikle üç büyük şehirde yaşanan kıyasıya rekabet, nefes nefese izleniyor...

17.03.2009 - 10:33 | MediaCat

Türkiye, yerel seçimlere kilitlendi. Özellikle üç büyük şehirde yaşanan kıyasıya rekabet, nefes nefese izleniyor. Seçim meydanları günden güne daha sert atışmalara ve büyük vaatlere sahne olurken, günün en önemli ve merak edilen sorusu ise “yarışın galibi kim olacak?”… Medya Takip Merkezi (MTM), kıyasıya rekabetin basın kanadını mercek altına aldı. İşte sonuçlar!

Seçim tarihi yaklaştıkça, partiler arasında yaşanan büyük rekabet, olanca heyecanıyla meydanlara taşıyor. Rekabet günden güne kızgınlaşıp sertliğini arttırırken, seçim meydanları karşılıklı polemiklerin yaşandığı arenalara dönüşüyor. Bir yandan seçim anketlerinin sonuçları, diğer yandan çeşitli iddialarla sürekli değişen gündem başlıkları, seçim sonuçlarının sürprizlere gebe olduğunu söylüyor.

Medya Takip Merkezi, heyecanın her geçen gün daha da arttığı yerel seçim yarışının, basın yansımalarını mercek altına aldı. 1 Şubat-15 Mart tarihleri arasında basında, İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir belediye başkan adayları ile ilgili yayımlanan her haberi tek tek inceleyerek rapora dönüştüren MTM’nin verilerine göre, yerel seçimin basındaki yarışına damgasını vuran başkan adayı, Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu, parti liderleriyle yarıştı…

Sandıktan ne çıkar bilinmez ama araştırma döneminin basında en çok haber ve yazıya konu olan belediye başkan adayı, açık arayla CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. Yolsuzluklara dair açıklamaları ve dürüstlüğe yaptığı vurguyla öne çıkan Kılıçdaroğlu, AKP adayı Kadir Topbaş karşısında güçlü bir rakip olarak konumlandırıldı. 1 Şubat-15 Mart tarihleri arasında gazete ve dergilerde toplam 2 bin 751 habere konu edilen Kılıçdaroğlu’na basının ilgisi, Topbaş’a göre % 44 daha yüksek oldu.

İstanbul için yarışan Mehmet Bekaroğlu, Ahmet Turgut, Ahmet Vefik Alp gibi isimler ise, Kılıçdaroğlu-Topbaş basındaki çekişmesinin gölgesinde kaldı.
Kılıçdaroğlu, sadece tüm adaylar arasında en çok ilgi gösterilen isim olmakla yetinmeyerek, pek çok parti liderini de geride bıraktı. Erdoğan ve Baykal’dan sonra en çok haber yapılan üçüncü isim olan Kılıçdaroğlu’nun, basında MHP lideri Devlet Bahçeli’den bile daha fazla yer alması, araştırmanın dikkat çeken bir diğer başlığıydı.

Ankara adayları arasındaki yarışın galibi Melih Gökçek…

MTM’nin aynı araştırma raporuna göre, Ankara adayları arasında en büyük rekabet yine AKP ve CHP arasında yaşandı. AKP adayı Melih Gökçek, 1787 haber ve yazı ile ilk sıraya yerleşirken, CHP adayı Murat Karayalçın’dan % 53 oranında daha fazla habere konu oldu.

CHP, İzmir’de liderliğini koruyor…

1 Şubat-15 Mart tarihleri arasında, basında en çok yer bulan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, açık arayla, CHP adayı Aziz Kocaoğlu’ydu. Kocaoğlu, en yakın rakibi Taha Aksoy’dan bile 2,5 kat daha fazla habere konu edildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.