Basın hep var olacak!

Reklamverenler Derneği ve MediaCat dergisi tarafından düzenlenen ‘Gazete Reklamcılığının Geleceği ve Yaratıcılık’ konulu konferans Hyatt Regency Hotel’de yapıldı.

02.02.2006 - 00:00 | MediaCat

Reklamverenler Derneği ve MediaCat dergisi tarafından düzenlenen ‘Gazete Reklamcılığının Geleceği ve Yaratıcılık’ konulu konferans Hyatt Regency Hotel’de yapıldı. Konferansta söz alan tüm konuşmacılar, internet gibi yeni mecraların meydan okumasına rağmen basının hep var olacağını söylediler.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık, bu konferansı yapmaktaki temel amaçlarının reklamın etkililiğini artırmak olduğunu söyledi.

Daha sonra kürsüye Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir çıktı. Markalar için basının öneminin gittikçe arttığını ifade eden Özdemir, basını değerli kılan şeyin tüketicinin bu mecra için bir bedel ödemesi olduğunu kaydetti. Gazetelerin farklı bakış açıları geliştirmesi gerektiğini belirten Özdemir, “Gazeteler, salt bir bilgi aracı olmamalı” dedi.

Toplantının ilk prezentasyonunu yapan, Dünya Gazeteciler Birliği Temsilcisi Jim Chisolm ise, dünyadaki ve Türkiye’deki yeni gazetecilik trendlerinden bahsetti. Türkiye’de gazeteciliğin geleceğinin parlak olduğunu düşünen Chisolm, Türk ulusal basının reklamverenler için çok önemli ve etkili olduğunu ifade etti. Konuşmasında basın ve interneti de karşılaştıran Chisolm, “İnternet, gazeteler için bir tehdit değil. Aksine güzel olanaklar barındırıyor” diye konuştu.

Gazete markalarının televizyon markalarından daha istikrarlı olduğunu anlatan Chisolm, televizyon izleyicilerinin çok parçalı bir yapı sergilediğini ve bu yüzden gazetelerin daha itibarlı olduğunu kaydetti.

GAZETECİLER PANELİ
Açılış konuşmalarının ardından ‘Türkiye’de Gazetelerin Geleceği’ konulu bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Jim Chisolm’un yaptığı panelde konuşan Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, gazete tirajlarında geçmişe oranla bir olduğunu söyleyerek ekonomik krizin bütün etkilerinin geride kaldığını ifade etti. Gazetelerin önemini kaybettiği ya da işlevini yitirdiği yönündeki görüşlerin hiçbir temelinin olmadığını kaydeden Ergin, gazetelerin reklamverenler için de önemini koruduğunu belirtti: “Türkiye önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte AB yolunda ilerleyecek. AB ile Türkiye arasındaki işbirliği gelişip yoğunlaşacak. Türkiye her şeyi yeni baştan tanımlayan ve AB kurallarının geçerli olduğu bir ülke olacak. Milliyet bu yeni dönemde cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan bir aile gazetesi olacak.”

Geleceğin gazetecilerinin ‘iyi yazanlar’ arasından çıkacağını düşünen Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut ise, haberi gazete dili yerine romancı diliyle yazarların önem kazanacağını iddia etti.

İKİ TEMEL DEĞER: GÜVENİLİRLİK VE İNANILIRLIK
Türkiye’de gazete satışlarının şimdiye kadar bir sarkaç gidip geldiğini söyleyen Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan, son bir iki yıldaki ekonomik rahatlamanın gazete satışlarını artırdığını dile getirdi. Berkan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gazetecilikte güvenilirlik ve inanırlılık temel iki sorun. Gazeteler bu iki noktayı koruyup güçlendirerek, gazetelerini daha farklı konumlandırmalılar.”

Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ise bu mesleğe başladığından beri internetin basını yok edeceği yönünde sözler duyduğunu ve bu nedenle bir kuşku içinde kariyerine devam ettiği söyledikten sonra şöyle devam etti: “İnternet veya televizyon basını hiçbir zaman yok edemeyecek.”

Bilgi çağında bilgi kanallarının da çoğaldığına değinen Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ise bilgi zenginliğinin bir avantaj olduğunu ama bununla birlikte bilgi kirliliğinin de arttığına dikkat çekti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.