Barış Manço’dan önemli bir mesaj

Aksigorta'dan dijital risk bilincini artırmaya yönelik video.

26.01.2022 - 17:57 | MediaCat

Dijital güvenlik alanında risk bilinci üzerine çalışmalarını sürdüren Aksigorta, dijitalleşmenin yaratabileceği olası risklere Barış Manço’nun deepfake teknolojisiyle yer aldığı bir videoyla dikkat çekti.

Respeecher ve Canny AI işbirliğiyle hazırlanan video, vefatından 23 yıl sonra Barış Manço’yu sevenleriyle buluşturuyor. Videoda dijital risklerin, toplumdaki genel kanının aksine, ne kadar “yaşanabilir” olduğuna dikkat çekiliyor.

Dijitalleşmeyle birlikte dijital güvenlik kavramının da göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Dijital güvenlik, Aksigorta olarak sahiplendiğimiz bir alan. 2020 yılında hayata geçirdiğimiz Dijital Güvenlik Platformu bu alanda toplumsal risk bilincini oluşturmaya yönelik bir sosyal sorumluluk projesi. Dijital Güvenlik Platformu ile dijital risk bilincini tabana yaymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Barış Manço ile 23 yıl aradan sonra buluşmamız da bu risk algısı çalışmalarının bir sonucu niteliğinde. Yediden yetmişe hepimizin sevdiği Barış Manço’yu yeniden görmek eminim hepimizin yüzünde bir gülümseme oluşturdu. Ancak Barış Manço’nun da dikkat çektiği üzere, dijital risklere karşı önlem almamız, bilinç duvarı oluşturmamız şart” dedi.

Dijital risklerin geldiği noktanın oldukça korkutucu olduğuna dikkat çeken Uğur Gülen, “Bu videoda benzer işlere göre asıl farkı yaratan ses teknolojisiydi. Ses konusunda ana partnerimiz Ukrayna menşeli silikon vadisi şirketi Respeecher. Disney’in Star Wars – Mandalorian dizisindeki çözüm ortağı olan bu şirket, ortaya koyduğu yapay zekâ destekli ses klonlama teknolojisiyle insan sesini son derece başarılı bir şekilde kopyalayıp çoğaltabiliyor. Görüntü konusunda ise İsrail menşeili CannyAI firması ile birlikte çalıştık. İki partnerimizde makine öğrenimi teknolojisinin ses ve görüntü oluşturulması konusunda ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne serdi. Şimdilik bu teknoloji profesyonel teknoloji firmaları tarafından sunulan pahalı hizmetler gibi görünse de çok yakında bir mobil uygulama kadar uzağımızda olacak. Ortaya konulan bu örneğin olası dijital risklere karşı toplumsal bilinci artıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.