Banksy’nin gerçek kimliği ortaya çıktı

Sanatçının gerçek adı "yanlışlıkla" zikredildi.

24.06.2017 - 11:24 | Sencer Uçar

Banksy'nin kim olduğu ortaya çıktı

Her ne kadar gerçekte kim olduğu hakkında çeşitli söylentiler çıkmış olsa da Graffiti sanatçısı ve aktivist Banksy‘nin kimliği gizemini korumaktaydı. Banksy’nin gerçek kimliği, müzisyen Goldie’nin bir radyo programı sırasında ağzından kaçırmasıyla birlikte ortaya çıkmış oldu.

Goldie, katıldığı radyo programında sanat dünyasının graffiti üzerinden nasıl kazanç sağladığından bahsederken, Banksy’i kastederek, “Robert’a saygısızlık yapmıyorum. Bence o mükemmel bir sanatçı. Bence o sanat dünyasını tersine çevirdi.” cümlelerini sıraladı.

Goldie her ne kadar Robert ismini zikretmesinin ardından bir an duraksayıp konuyu değiştirse de insanlar Banksy’nin gerçekte Massive Attack üyesi Robert Del Naja (3D) olduğundan neredeyse emin. Zira arkadaş oldukları bilinen Goldie ve Robert Del Naja’nın 80’li yılların sonundaki dönemde graffiti sanatı ile uğraştıkları da biliniyor.

Banksy’nin Massive Attack üyesi Robert Del Naja  olduğuna yönelik iddialar daha önce de gündeme gelmişti. Gazeteci Craig Williams geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği beş ay süreli bir araştırmanın sonunda, Banksy hareketinin arkasında Del Naja’nın olduğu sonucuna varmıştı. Williams’ın iddialarına göre Banksy hareketinin arkasında tek bir isim yoktu; ancak projenin liderliğini Del Naja üstleniyordu.

Del Naja ise söz konusu iddiaları reddetmişti.

Fakat Banksy hayranlarına göre Goldie’nin Robert ismini ağzından kaçırması ile graffiti sanatçısının aslında RobertDel Naja olduğu da kesinleşmiş oldu.

 

Kaynak: Independent

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.