Banka kuyrukları artıyor

Online işlem menülerini kullanmakta sıkıntı çeken müşteriler nedeniyle banka kuyrukları artıyor.

06.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Online işlem menülerini kullanmakta sıkıntı çeken müşteriler nedeniyle banka kuyrukları artıyor. TestIstanbul Koordinatörü Sera Seren, kullanılabilirlik testleriyle banka kuyruklarının önlenebileceğini söylüyor.

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından 26-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek TestIstanbul Konferansı, “kullanılabilirlik” konusunu gündeme taşıyacak. İş dünyasının yükselen trendi “kullanılabilirlik testleri” herhangi bir ürün ya da hizmetin nasıl tasarlanıp sunulması gerektiğini ölçmek amacıyla uygulanıyor.

TestIstanbul Koordinatörü Sera Seren, kullanılabilirlik testlerine ihtiyacın arttığını, bu ihtiyacın en güzel örneklerinden birinin ilerleyen teknolojiye rağmen artan banka kuyrukları olduğunu söylüyor: “İstatistiklere göre, dünyada internet kullanımı 2000 yılından 2010 yılına kadar olan süreçte yüzde 444,8 arttı. Ancak, bankaların online işlem merkezindeki kullanım artışı bu kadar hızlı olmuyor. Kullanıcıların güvenlik korkusu, bunun nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.”

Seren, kullanıcıların verdiği en dikkat çekici cevabın “Kullanamıyorum” olduğunu vurguluyor: “Kullanıcılar, yapmak istedikleri işlemi hangi ekrandan yapacaklarını bulamıyorlar. Uzmanlar, online şubelerde kullanıcıya işlem çeşitliliği sunuyorlar. Ancak, kullanıcılar online işlem merkezindeki fazla detay ve ekranların karmaşası nedeniyle yapmak istedikleri işlemi gerçekleştirememenin sıkıntısıyla ve kaybolan zamanın şikayetiyle şubelerdeki sıralarda yerlerini alıyorlar. Bu da kullanılabilirliğin önemini bir kez daha gösteriyor.”

Çeşitli sektör uzmanlarının sunumlarının yanı sıra Dünya Kullanılabilirlik Profesyonelleri Derneği Başkanı Silvia Zimmermann ve Google Kullanılabilirlik Lideri Patrick Hofmann’ın da katılacakları TestIstanbul Konferansı hakkında ayrıntılı bilgiye www.testistanbul.org adresinden ulaşılabiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.