Babacan: Elektrikte TRT payı kaldırılmalı

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, elektrikte TRT payının, TRT'nin finansmanı için zamanında konulmuş bir metot olduğunu belirterek, ''Doğru mu? Hayır. Gün gelip bunun kaldırılması gerekiyor'' dedi.

05.06.2007 - 16:44 | MediaCat

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, elektrikte TRT payının, TRT’nin finansmanı için zamanında konulmuş bir metot olduğunu belirterek, ”Doğru mu? Hayır. Gün gelip bunun kaldırılması gerekiyor” dedi.

‘Türkiye ve AB: Avrupa Enerji Politikası İçin Hep Birlikte’ konferansı kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Babacan, elektrik üzerindeki TRT payının yıllardır devam eden bir vergi türü olduğunu ve bunu kendi dönemlerinde aşağı doğru çektiklerini belirterek, şöyle dedi:

”TRT’nin finansmanı için zamanında konulmuş bir metot. Doğru mu? Hayır. Gün gelip bunun kaldırılması gerekiyor. Mali disipline dikkat etmemiz gerekiyor. Ne zaman ki bütçeden TRT’yi başka türlü finanse imkanını bulmuş, o zaman. İlelebet devam eden bir pay değil ama bugün için genel bütçe dengeleri açısından almakta zorunlu olduğunuz bir vergi türü.”