Ayşe Bilge Dicleli hayatını kaybetti

Yayın dünyasının tecrübeli ismi hayata gözlerini yumdu.

05.06.2017 - 15:08 | MediaCat

Ayşe Bilge Dicleli hayata gözlerini yumdu.

Türkiye’deki sivil toplum hareketlerinin öncü isimlerinden yazar ve yayıncı Ayşe Bilge Dicleli vefat etti. 4 Haziran’da aniden rahatsızlanmasını takiben Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Dicleli, müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Alman Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezuniyetlerinin ardından eşi Zülfü Dicleli’yle 1996 yılında BZD Yayıncılık’ı, 2004 yılındaysa Optimist Yayıncılık’ı kuran Ayşe Bilge Dicleli, kariyeri süresince yazar, çevirmen ve editör sıfatlarıyla pek çok esere imza attı.

KA.DER’in eski başkanlarından Dicleli Sosyal Dayanışma Ağı’nın (SODA) da kurucuları arasındaydı; WWF Türkiye, Greenpeace Türkiye ve Buğday Derneği Üyesi, Global Action Plan International Türkiye Temsilcisi’ydi. İlerici Kadınlar Derneği Üyeliği, Türkiye Barış Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyeliği ve Sosyalist Birlik Partisi Genel Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulunan Ayşe Bilge Dicleli ayrıca bir Ekolojik Anayasa Girişimi Çağrıcısı’ydı.

MediaCat olarak kadın ve çevre hareketinin önemli isimlerinden Ayşe Bilge Dicleli’ye Allah’tan rahmet; sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.