Avrupalı tüketici cam ambalaj tercih ediyor

Avrupa Cam Ambalaj Federasyonu’nun (FEVE) 9000 tüketici ile 17 ülkede gerçekleştirdiği ‘Ambalaj Malzemeleri ile Cam Ambalajın Tüketicilerin Yaşam Kalitesine Katkıları’ başlıklı araştırmasının sonuçları açıklandı.

10.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Avrupa Cam Ambalaj Federasyonu’nun (FEVE) 9000 tüketici ile 17 ülkede gerçekleştirdiği ‘Ambalaj Malzemeleri ile Cam Ambalajın Tüketicilerin Yaşam Kalitesine Katkıları’ başlıklı araştırmasının sonuçları açıklandı. Cam konusunda tüketici algısını ölçen araştırmanın sonuçlarına göre içindeki ürünün tadını koruması ve doğa dostu olması açısından cam ambalajın diğer ambalajlara üstünlüğü ortaya çıkıyor. Avrupa çapında gerçekleştirilen araştırma, cam ambalajın sağlıklı ve kaliteli yaşam sürme eğiliminin bir göstergesi olduğuna işaret ediyor.

Avrupa çapında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre tüketiciler yiyecek ve içecek için ağırlıklı olarak cam ambalajı tercih ediyor. Bu tercihin başlıca sebebini cam ambalajın içindeki ürünün tadını koruması, sağlıklı ve güvenli olması, çevre dostu olması oluşturuyor.

Avrupa çapında 17 ülkede gerçekleştirilen araştırmada 9000 tüketicinin ambalaj malzemeleri ile ilgili algıları ölçüldü. Araştırma sonucunda camın Avrupalı tüketici için ilk sırada tercih edilen ambalaj olduğu teyit edilmiş oldu. Avrupa genelinde doğal ve organik yiyecek ve içeceklere olan talebin artması, tüketicinin cam ambalajı tercih etmesini de beraberinde getiriyor. Bu araştırma sonuçları son yıllarda tüketicilerin sağlıklı ve kaliteli yaşam sürme konusundaki artan isteğini de destekliyor. Cam geri dönüşüm miktarının artması, Avrupa Komisyonu tarafından ailelere cam biberon kullanımının tavsiye edilmesi gibi son gelişmeler günümüzdeki sağlıklı ve kaliteli yaşam sürme trendini güçlendiriyor.

Tüketicilerin cam ambalajı tercih etmesindeki temel unsurları araştırma şöyle özetliyor:

Cam ambalaj tercihinde yüzde 65 oranında ‘tat’ etkili

Avrupalı tüketicilerinin % 65’i cam ambalajı, içindekinin ürün ya da malzemenin tadını en iyi şekilde koruduğu için seçtiğini ifade ediyor. Tüketici, cam ambalajlı ürünleri prestijli ürün kategorisinde değerlendiriyor ve daha kıymetli bir değerle ilişkilendiriyor.

Önemli faktörlerden biri de sağlık

Bakterilere karşı doğal bir koruma oluşturan cam ambalaj, araştırma sonuçlarına göre tüketici tarafından sağlıklı bulunuyor. Araştırmaya katılan tüketiciler gıda ve içecek ambalajı olarak kullanılan ambalaj malzemelerinin içindeki ürünle kimyasal etkileşime girdiğini düşünüyor. Tüketici gözünde bu geçiş oranı cam ambalaj söz konusu olduğunda çok daha düşük bir seviyede ifade ediliyor. Son olarak, Avrupa Komisyonu’nun ailelere cam biberon kullanımını tavsiye etmesi de tüketicinin bu yöndeki algısını kuvvetlendiren önemli etkenlerden biri.

Cam ambalaj çevre dostu

Araştırmaya katılanlar cam ambalajın neden doğal bir ambalaj olarak algılandığı konusu ile ilgili olarak çevresel nedenlerin üzerinde duruyorr. Avrupalı tüketicilerin % 50’si camı çevre dostu bir ambalaj olarak ilk sıraya koyuyor. 9000 tüketicinin %80’i camın kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden tamamen geri dönüşebileceğini biliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.