Avrupa reklama yatırım yapıyor!

Avrupa'nın reklam harcamalarında 2009'dan bu yanana 15,4’lük bir artış yaşandı.

14.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Dijital medyadaki büyüme hemen hemen her ülkede toplam reklam pazarını geride bıraktı.

IAB Avrupa Dijital Reklam Raporu’nda yer alan 25 ülkenin, 2010 yılı online reklam harcamaları 17,7  milyon euroya erişti.  Bu rakam 2009’da yapılan 15,3  milyon euroluk reklam harcamalarında yüzde15,4’lük bir artış olduğunu gösteriyor. Dijital reklam pazarı da, ABD’de de Avrupa’ya benzer bir büyüme gösterdi ve 2009 yılında 1,6 milyon euro olan iki bölgenin piyasa büyüklükleri arasında fark 1,9  milyon euroya ulaştı. Gelişmekte olan piyasalar bugüne kadar ki en yüksek büyüme oranına ulaştılar (dijital reklamcılıkta Rusya yüzde37, Türkiye ise yüzde30 oranında büyüdü). Bunların yanısıra gelişmiş dijital reklam piyasalarının bazıları da Avrupa ortalamasının üstünde büyüme yakaladı. 2010 yılında İspanya, İtalya, Norveç ve Finlandiya’nın büyümeleri  yüzde22’lere ulaştı.
2010’da gelişmiş Avrupa piyasalarında yüzde21,1 ile 5,8 milyon euroya ulaşan büyüme display sektörü tarafından sağlandı. Bölgedeki search yatırımları da arttı, ancak yüzde15,6 ile display sektörün gerisinde kaldı. 7,9 milyon euro değerinde olan search piyasası hala display piyasasından daha büyük.  Seri ilanlar piyasası ise 2010 yılında yüzde7,5 ile 3,9 milyon euroyu bulan artış gösterdi.

IAB Avrupa AdEx 2010 raporu dijital reklam sektörü hakkında bölge gelişmelerinin detaylı analizleriyle beraber, AdEx 2010’un araştırma partneri IHS Screen Digest’le beraber ulaştığı sonuçlara dayanan tahminleri de içeriyor.

Search gelişen pazarlarda yükselişte
Avrupa’da dijital reklamcılık sektörünün en büyüğü olan search, gelişen piyasalarda da olağanüstü bir büyüme gösterdi. Türkiye’de search alanına yapılan yatırımlar yüzde41 oranında arttı.

Seri ilanlar da yerini koruyor
Seri ilanların da özellikle gelişmekte olan bazı bölgelerde güçlü olduğu görülüyor. Türkiye, Polonya ve Rusya gibi, reklamcıların tüketiciye direkt olarak online ulaşabilmek için internet penetrasyonunun yeterince yüksek olduğunu gördükleri ülkeler örnek olarak gösterilebilir.

Türkiye
Search alanında yüzde 41,3 ile en büyük büyümenin gerçekleştiği Türkiye pazarı, diğer tüm sektörlerde de toplam yüzde29,6’lık büyüme gösterdi. Tüm dijital reklam harcamaları içinde yüzde47,3’lük paya sahip olan display sektörü hala baskın durumda, dijital ise tüm reklam harcamaları içerisinde yüzde13,9’luk bir paya sahip.
 
2010 Avrupa Search Piyasası
7,94 milyon euro değerinde
Dijital reklam harcamalarının yüzde45,2’si
yüzde15,6’lık büyüme
Piyasa değeri en yüksek beş ülke; İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve İspanya
En yüksek büyümeye sahip beş ülke; Rusya, Macaristan, Türkiye, Bulgaristan ve Romanya

2010 Avrupa Seri İlanlar Piyasası
3,85 milyon euro değerinde
Dijital reklam harcamalarının yüzde21,9’u
Piyasa değeri en yüksek beş ülke; İngiltere, Fransa, Almanya, Norveç ve İtalya
En yüksek büyümeye sahip beş ülke; Bulgaristan, Polonya, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye

2010 Avrupa Display Piyasası
5,8 milyon euro değerinde
Dijital reklam harcamalarının yüzde33’ü
yüzde21,1’lik büyüme
Piyasa değeri en yüksek beş ülke; Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Hollanda
En yüksek büyümeye sahip beş ülke; Bulgaristan, Polonya, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye

Kaynak: ADEX 2010 Eurepean Online Advertising Expediture IAB Europe

(Starcom MediaVest Group – http://bit.ly/w2WCMu )
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.