MediaCat

Avrupa ön ödemeli kartlar için umut vaat ediyor

MasterCard Europe tarafından Boston Consulting Group’a yaptırılan araştırmaya göre, 2010 yılına kadar Avrupa’da ön ödemeli kartlarla harcamanın 164 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Avrupa ön ödemeli kartlar için umut vaat ediyor

MasterCard Europe tarafından Boston Consulting Group’a yaptırılan araştırmaya göre, 2010 yılına kadar Avrupa’da ön ödemeli kartlarla harcamanın 164 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

MasterCard Europe tarafından bağımsız araştırma şirketi Boston Consulting Group’a yaptırılan “Ön Ödemeli Kartlar” araştırmasına göre, Avrupa’da ön ödemeli kartlar için umut verici bir gelecek bulunuyor. Araştırma, İngiltere’nin, ön ödemeli kartlar bakımından hacimsel anlamda Avrupa’nın en geniş pazarı olacağını ön görüyor. Ayrıca, araştırmadan Rusya ve Polonya’nın ön ödemeli kart kullanımı ve ön ödemeli kartlarla yapılan harcamalar bakımından Rusya ve Polonya’da da önemli bir hareketlenme yaşanacağı sonucu çıkıyor.

Bu arada, ön ödemeli kartların banka kullanmayan kesime yapılacak devlet yardımlarının ödenmesi ve bireyler tarafından hediye olarak verilmesi gibi işlemlerde kullanımı, ön ödemeli kartlar alanının Avrupa genelinde yaygınlaşmasını sağlayacak.


Ön Ödemeli Kartlarda Avrupa İkinci Büyük Pazar

MasterCard Europe tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, tüm dünyada ön ödemeli kartlarla toplam 645 milyar dolarlık harcama öngörülüyor. Bu rakam içerisinde ABD 296 milyar dolarlık harcama ile tüm dünyadaki harcamaların yüzde 45.9’una, Japonya 59 milyar dolar ile yüzde 9.1’ine, Avrupa ise 164 milyar dolarla yüzde 25.4’üne sahip olarak, ABD’den sonra ikinci en büyük pazar olarak konumlandırılıyor.


Avrupa’da İngiltere Öncü Konumda

Avrupa’nın görünümünü pazar pazar inceleyen MasterCard Europe araştırması, İngiltere’nin ön ödemeli kartlarla toplam harcamasının 2010 yılına kadar 34 milyar dolara (tüm dünyadaki toplam harcamanın % 5,3’ü) ulaşacağını öngördü. Bu tutar İngiltere’yi , Avrupa’nın en geniş ve dünyanın dördüncü en geniş ortak pazarı olarak konumlandırıyor. Birleşik Krallık, toplam olarak 33 milyar Dolar’a ulaşması beklenen İtalya (dünya toplamının % 5,1’i ve dünyanın beşinci en geniş pazarı) ve toplam 27 milyar Dolar’a ulaşması beklenen harcaması ile Fransa (dünya toplamının % 4,2’si ve dünyanın yedinci en geniş pazarı) tarafından takip ediliyor.


Doğu Avrupa’nın Büyük Bir Çıkış Yapması Bekleniyor

Toplam ödeme kartları ile harcama oranı bakımından, ön ödemeli kartlarla harcama Doğu Avrupa’da en büyük çıkışı yapmak üzere. Polonya’da ön ödemeli kartlarla toplam harcamanın 11 milyar Dolar’a ulaşması bekleniyor ki bu, bir bütün olarak ülkede ödeme kartlarını kullananların harcamalarının % 14,1’ine denk geliyor. MasterCard Europe araştırması ayrıca, Rusya’da 23 milyar dolara ulaşması beklenen ön ödemeli kartla harcamanın iç pazarda % 12,6’lık bir paya karşılık geldiğini de ortaya koydu.

Ön Ödemeli Kartlar Alanında Devletin Rolü
MasterCard Europe tarafından yaptırılan araştırma, yakın gelecekte ön ödemeli kartlarla yapılacak harcamaları önlendirmekte devlet programlarının bir hayli etkin olacağını gösteriyor. Ön ödemeli kartlar, nakdi sistemi saf dışı bırakarak, özellikle kamu sektöründe refah yardımlarındaki sahteciliği minimuma indiriyor. Rusya’da, toplam devlet yardımı harcamalarının % 23.2’lik kısmının 2010 yılına kadar ön ödemeli kartlar yoluyla yapılması bekleniyor ki bu, sadece bu pazarda 13 milyar Dolar’a eş değer. Benzer şekilde, İtalya’da toplam devlet harcamalarda ön ödemeli kart payının % 28’e (14 milyar Dolar) ulaşması bekleniyor.


Ön Ödemeli Kartlar Özel Günlerde Hediye Olarak da Kullanılıyor

MasterCard Eurpe’un araştırmasına göre, ön ödemeli kartla harcamaların ikinci en büyük kategorisini Avrupa’da İtalya ve Fransa’nın öncülük ettiği “hediyeler” oluşturuyor. Almanya’da ön ödemeli kartlarla harcamaların tüm hediye kartı harcamalarının % 15,7’sine denk gelmesi beklenirken, Fransa’da bu alandaki ön ödemeli kartlarla harcamanın daha da artması ve kategori harcamasının % 19,8’ine (17 milyar Dolar) ulaşması bekleniyor.

MasterCard Ön Ödemeli Kartlar Konferansı’nda Başarılı Uygulamalara Ödül Verildi
Prag, Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen MasterCard’ın ilk Avrupa Ön Ödemeli Kartlar Konferansı’nda bulgular hakkında yorum yapan MasterCard Avrupa Ön Ödemeli Kartlar Başkanı Chris Reddish: “Ön ödemeli kartlar kısmının hızlı büyümesi, tüketicilerin, kart dağıtıcılarının ve kamu sektörünün ödemenin bu şeklinin sağladığı faydaların ve onun farklı alanlardaki ihtiyaçları karşılamadaki yeteneğinin farkında olduklarının açık bir göstergesidir” dedi.

Ayrıca, MasterCard Worldwide, Prag’daki MasterCard Ön Ödemeli Kartlar Konferansı’nda MasterCard Europe Ön Ödemeli Kart Ödülleri’nin ilk sahiplerini açıkladı. Ön Ödemeli Kart Ödülleri, Avrupa ödeme sektöründe ön ödemeli kartlar alanındaki mükemmelliği ve yenilikçiliği tanımak üzere düzenlendi. MasterCard ödülleri; En İyi Çıkış Yapan 2006/7 Ödülü ön ödemeli kart çözümlerinde dünya çapında tedarikçi olan Altair Financial Services International’a, En İyi Kullanım/Genişleme Programı 2006/7, 360money Mirror Quidity Card adlı uygulaması sebebiyle Prepay Technologies’e, En İyi Çok Kanallı Pazarlama Programı 2006/7, alışveriş merkezleri, seyahat, spor, aktüalite dergileri, işçi hakları projeleri gibi ön ödemeli kartlar pazarlarında uzmanlaşmış çok sayıda ortakla çalışan NewCastle Building Society’e En İyi Kart Sahibi Hizmeti 2006/7 ödülü, Advanced Payment Solutions’a verildi.

Boston Consultant Group’un diğer önemli bulguları şöyle:

• Avrupa’da şirketlerin ön ödemeli kartla harcamalarının 2010 yılına kadar 14 milyar Dolar’a ulaşması bekleniyor. Şirketlerin, personellerinin harcamalarını, harcamaların nakit kullanımı yoluyla yapıldığı dönemden daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebilmek adına ön ödemeli kart kullanmaya başlamalarından dolayı ciddi bir yükselme potansiyeline de sahip.

• Uluslararası seyahat edenler için ön ödemeli kartlar mali pasaport niteliğinde. Bu kartlar nakite erişim masrafı olmaksızın her yerde her zaman ulaşılabilir nitelikleri ile küresel bir para sunmaktadırlar. Araştırma tüketici seyahati kategorisinde ön ödemeli kartla harcamaların 2010 yılına kadar Fransa, Almanya ve İngiltere’de 1 milyar Dolar’a ulaşacağını gösteriyor.

• Birleşik Devletler ön ödemeli kartların üniversite kampüslerinde kullanımında başı çekerken, bu kategori Batı Avrupa’da da çekim gücü yakaladı. Ön ödemeli kartla harcamaların 2010 yılına kadar İngiltere’de 2 milyar Dolar’a, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’da 1 milyar Dolar’a ulaşması bekleniyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.