Avea, 2. çeyrekte gelirini yüzde 18 artırdı

7 yıl önce Aria ve Aycell markalarının birleşmesiyle kurulan Avea, 7. yaşını İzmir Çeşme’de düzenlediği basın toplantısıyla kutladı.

26.07.2011 - 00:00 | MediaCat

7 yıl önce Aria ve Aycell markalarının birleşmesiyle kurulan Avea, 7. yaşını İzmir Çeşme’de düzenlediği basın toplantısıyla kutladı. Avea CEO’su Erkan Akdemir, yapılan toplantıda çeyrek sonuçlarını ve ülkemizdeki telekomünikasyon sektörünün gelişimi ile Avea’nın 7 yılda kat ettiği mesafeyi değerlendirdi.

Akdemir’in sunumu temelde 3 ana bölüme ayrılmıştı. İlk bölümde, Türk Telekomünikasyon sektörünün gelişimi anlatıldı. İkinci bölümde, Avea’nın bu sektörde geçirdiği 7 yıl özetlendi ve başardığı ilklere vurgu yapıldı. Üçüncü ve son bölümde ise 2011 ikinci çeyreği ve dolayısıyla 2011 ilk yarısı sonuçları basın mensuplarıyla paylaşıldı.

7 yıl içinde pek çok ilki gerçekleştirdiklerini belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir, özellikle 3 konuda sektöre öncülük ettiklerini söylüyor. Akdemir bu üç konuyu şöyle özetliyor:

“Avea 3 konuda sektöre öncülük etti ve oyunun kurallarını kendisi belirleyerek yeniden kurdu. Bu konulardan ilki bizim başlattığımız ‘Her Yöne Tarifeler’ olmuştur. Sektörün ve Türkiye’nin teknoloji şirketi olmanın gereğinin, herkesin herkesle iletişimi olduğuna inandı. Her yöne dakika ve fiyat avantajlı tarifeleri pazara ilk AVEA sunarak, iletişim özgürlüğü ilan etti.

İkinci olarak, Avea herkesi gerçek ve uygun fiyatla konuşturdu. Avea en başta iletişimin bir hak olduğuna inanıp insanların iletişim hakkına saygı gösterdi. Bu misyonla yola çıkan AVEA’yı müşterileri de ödüllendirdi.

Son olarak ise numara taşınabilirliğinde öncü operatör olduk. Avea’nın gelecek vizyonunun sadece kendi müşterisini düşünmek olmadığının en güzel örneği: ‘Avea, Avealı Olmayanı da Düşünür’ sloganı ve bu bağlamda oluşturduğumuz kampanyalardır.”

Firmanın açıkladığı 2011 ikinci çeyrek sonuçlarına geçecek olursak; Avea 2011 yılı ikinci çeyreği itibarıyla abone başına düşen ortalama dakika miktarını (MoU) 309 dakika olarak açıklıyor. Bu rakam diğer her iki operatörün de üzerinde, ancak Turkcell’in henüz resmi olarak ikinci çeyrek açıklaması yapmadığını hatırlatmak gerekli.

Avea, toplam abone sayısını 12,2 milyon olarak vermekte. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla yaklaşık olarak 750 bin’lik bir artışa işaret ediyor. Abone dağılımlarına bakıldığında ise 2010 ikinci çeyreğinde 4,5 milyon olan faturalı abone sayısının 2011 ikinci çeyreğinde yaklaşık yüzde 21’lik bir artışla 5,4 milyona çıktığı görülmekte. Faturasız hat abone sayısı ise 7 milyondan 6,9 milyona düşmüş durumda.

Avea 2G ve 3G toplam iletişim kulesi (firma bu konuda baz istasyonu yerine iletişim kulesi terimini kullanıyor) sayısını 19 bin’in üzerine çıkardıklarını açıklamakta. Firmanın toplam gelirleri geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 18’lik bir artış ile 759 milyon TL’ye ulaşmış. EBITDA yani faiz, amortisman ve vergi öncesi kar miktarı ise 69 milyon TL olarak açıklanmakta.

Avea CEO’su Erkan Akdemir’in sunumunu tamamlamasının ardından sahneye sunum sırasında önce garson kılığında gelen, daha sonra ise basın mensuplarının Avea reklamıyla ilgili sorularına cevap veren ünlü komedyen Ata Demirer geldi. Demirer’in de katılımıyla Avea’nın 7. yılı şerefine pasta kesme töreni düzenlendi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.