Arçelik, Efes ve Vestel MEA’da ilk üçte

Arçelik, Vestel ve Anadolu Efes tüketici ürünlerinin küresel güçleri arasında bu yıl da yer alırken, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin Türkiye, Brezilya, Hindistan gibi ülkelerde büyüme fırsatı yakalayacağı öngörülüyor.

10.04.2012 - 00:00 | MediaCat

Deloitte’un halka açık şirket bilgilerine dayanarak hazırladığı “Tüketici Ürünleri Endüstrisinin Küresel Güçleri 2012” raporu, küresel krizin ve Euro bölgesi krizinin gelişmiş ekonomilerde büyümenin beklenen seviyede olmayacağını ortaya koydu.

Rapora göre, gelişmiş ekonomilerde büyümenin beklenenden düşük olmasına rağmen Hindistan, Brezilya, Türkiye, Endonezya, Güney Amerika’nın Ant Bölgesi ve Afrika’nın Sahra altı bölgesi gibi gelişmekte olan ekonomilerde, şirketlere büyüme potansiyeli ve fırsatlar olabileceği öngörülüyor.

2010 mali yılı (Haziran 2011’de mali yılları tamamlanan şirketleri de içeren) baz alınarak hazırlanan raporda, dünyanın en büyük 250 tüketici ürünleri şirketinin pazar performansı değerlendirildiğinde, küresel finansal kriz nedeniyle 2009 yılında 2,57 trilyon dolar toplam satış gelirinin, 2010 yılında 2,82 trilyon dolara çıktığı görülüyor.

Latin Amerika’da yer alan şirketler %22,2 ile en yüksek satış artışını gösterirken, karlılık açısından Avrupa %11,7’lik net karlılık oranıyla başı çekiyor. Diğer taraftan 2009 yılında 250 şirket arasında ortalama satış 10,3 milyar dolar olurken bu rakam 2010 yılında 11,3 milyar dolara ulaştı. %14’ün üzerinde bir büyüme oranı ile en hızlı büyüyen sektörler moda ve lastik sanayii oldu. Yiyecek, içecek ve tütün sanayi ise %10’un üzerinde net karlılığa sahip tek endüstri olarak öne çıkıyor.

Arçelik, Vestel, Anadolu Efes yine listede
Zirvedeki 250 tüketici ürünü şirketi listesinde yer alan Türk markaları, MEA (Orta Doğu ve Afrika Bölgesi) için yapılan sıralamada geçen yıl da olduğu gibi ilk üç sıradaki yerlerini korumayı başardı.

2010 yılında Arçelik 4,6 milyar dolar net satış yaptı. Vestel ise 3,5 milyar dolar ile ikinci sırada yer alırken Anadolu Efes 2,8 milyar dolar ile listenin üçüncü sırasında yer aldı. Beyaz eşya kategorisinde ise Arçelik dünya sıralamasında yine sekizinci olarak sıralamadaki yerini korudu.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.