Arçelik dünyada 101. sırada

Koç Topluluğu'nun beyaz eşya şirketi Arçelik, gerçekleştirdiği 143 başvuru ile dünya çapında en çok

05.03.2008 - 11:11 | MediaCat

Koç Topluluğu şirketlerinden Arçelik A.Ş., 2007 yılında gerçekleştirdiği 143 uluslararası başvuruyla dünya çapında en çok başvuru yapan ilk 500 şirket arasında 35 sıra yükselerek, 101’inci sıraya yerleşti ve listede yer alan tek Türk şirketi oldu.

İlk 100’de dev global şirketlerin açıklandığı listede, Arçelik, birçok önemli uluslararası şirketi geride bırakarak Google’ın ardından 101. sırada yer aldı. Patent Şampiyonları Ligi’nde devlerin arasına giren tek Türk şirketi olan Arçelik, Avrupa Komisyonu raporuna göre Ar-Ge’ye en fazla kaynak ayıran 1.000 dünya şirketi arasındaki tek Türk şirketi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, “Dünya Fikri Haklar Örgütü tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre, 2007’de dünya genelinde patent başvuru sayısı 156 bin 100 adeti bularak, 2006’ya göre yüzde 4.7 artarak rekor düzeye çıktı. Türkiye ise yüzde 10’luk bir artış ve 296 başvuruyla dünyada en çok uluslararası patent başvurusu yapan ülkeler sıralamasında 30. sırada yer aldı. Arçelik, 143 başvuruyla Türkiye’nin dünya ligindeki bu konumuna katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyor” dedi.

Özdemir, “Türkiye’den Dünya Fikri Haklar Örgütü’ne yapılan patent başvurularının yüzde 45’inin sahibi olan Arçelik’in bu başarısı, patent ve sınai mülkiyet haklarına verdiği önemin ve aynı zamanda 1990’lı yıllardan beri Ar-Ge’ye ve teknolojiye yaptığı yatırımların bir sonucudur.
Arçelik’in başarısındaki en önemli faktörlerden biri, teknoloji ve yenilik yaratabilme gücüdür. Sahip olduğumuz teknoloji ve geliştirdiğimiz ürünlerle standartları takip eden değil, standartları oluşturan bir şirketiz. Türkiye’nin en yaratıcı ve seçkin mühendislerinden oluşan 550 kişilik Ar-Ge ekibimiz var” dedi.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.