Araştırmaya göre, Anneler günü bütçesi 51 TL

MasterCard tarafından gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasına göre, Türk Halkı’nın yüzde 82’si anneler gününden haberdar.

06.05.2011 - 00:00 | MediaCat

MasterCard tarafından gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasına göre, Türk Halkı’nın yüzde 82’si anneler gününden haberdar. Katılımcıların yüzde 48’i anneler günü için hediye almayı planladığını ifade ederken, yüzde 13’lük kesim henüz bir karar verebilmiş değil. Hediye alacakların yüzde 64’ü ise tek kişiye almayı planlıyor. Annelere alınacak hediye başına ayrılan bütçe ise 51 TL. Araştırma sonuçlarına göre, anneler günü için alınacak her dört hediyeden biri kredi kartı ile alınıyor.

MasterCard tarafından, Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde, 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasına göre, anneler gününün bilinirlik oranı yüzde 82. Araştırmaya katılanların yüzde 48’i anneler günü için hediye almayı planladığını ifade ederken, yüzde 13’lük kesim hala kararsız.

Anneler günü için hediye almayı planlayanların cinsiyet dağılımına bakıldığında, kadınların yüzde 52’sinin, erkeklerin ise yüzde 44’ünün hediye alma planı olduğu ortaya çıkıyor. Araştırmaya göre, yaş artıkça ve ekonomik gelir düzeyi azaldıkça, hediye alacağım diyenlerin oranı da azalıyor.

Hediye almayı planladıklarını ifade edenlere, kaç kişiye hediye almayı planladıkları sorulduğunda ise yüzde 64’ü bir, yüzde 30’u ise iki kişiye hediye almayı planladığını ifade ediyor.

Hediye Başına Ortalam Bütçe 51 TL

MasterIndex araştırmasına göre, hediye başına ayrılan bütçe ortalama 51 TL. Hediye başına ayrılan tutar yüksek gelir grubunda 63TL’ye çıkarken, düşük gelir grubunda 28 TL’ye iniyor.

Anneler günü hediyesi için ayrılan bütçe bölgesel bazda incelendiğinde, Marmara Bölgesi halkının ortalama 70 TL ile, anneler günü hediyesi için en fazla bütçe ayıran kesim olduğu ortaya çıkıyor. En az bütçe ayıranlar ise ortalama 28 TL ile Güney Doğu Anadolu Halkı.

Her Dört Hediyeden Biri Kredi Kartı İle Alınıyor

Araştırma sonuçlarına göre, anneler günü için alınacak her dört hediyeden biri kredi kartı ile alınıyor.

Bu yıl Şubat ayında gerçekleştirilen “MasterIndex Sevgililer Günü” araştırması, halkın yüzde 43’ünün sevgililer gününü kutlamayı düşündüğünü ve ortalama 100 TL bütçe ayrıldığını göstermişti.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.